Bankalar

Bankaların Dosya Masrafları ve İade Şartları Belgeleri

Son yıllarda gerek ihtiyaç sebebi gerekse konut, arsa ya da taşıt almak için pek çok insan krediye ihtiyaç duymaktadır. Kişiler bankalara kredi için başvurduklarında ödemeleri gereken ekstra masraflar çıkmaktadır. Bunlardan en can yakanı ise kredi dosya masraf ücretleridir. Kişiler dosya masraf ücreti gibi gereksiz ücretler için fazladan para ödemekten oldukça şikayetçi olmaktadırlar. Zaten ihtiyaçları olduğu için kredi çeken kişiler için bir de bu kredi dolayısıyla gereksiz para ödemeleri oldukça can yakmaktadır.

Ayrıca bankaların müşterilerinden dosya masraf ücreti istemesi haksız talebe girmektedir. Bankalar gerekli olmayan pek çok sebep ile müşterilerinden dosya masraf ücreti ödemelerini talep etmektedirler. Bu sebep ile artık bankalar dosya masraf ücreti ödeyen kişilere talepleri doğrultusunda bu ücreti geri iade etmektedirler. Yeni kredi çekenler bu konuda bilinçli olsalar da daha önceki yıllarda kredi kullanmış kişiler için böyle bir yasa mevcut değildi ve kredi kullanıcıları bu konuda bilinçsizdi. Ancak geçmiş yıllarda kredi çekip dosya masraf ücreti ödeyen kişiler de bu masraf ücretini geri alabilmek için başvuru yapabilmektedirler.

Dosya Masraf Ücret İade Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Öncelikle dosya iade ücretini geri alabilmek için başvuru yaparken gerekli belgelerin ne olduğu bilinmelidir. Başvuru yapabilmek için kişilerin kredi çektikleri kurumdan bir dekont ya da detaylı bir ödeme planı gibi ödeme yaptıklarına dair bir kanıt almaları gerekmektedir. Kişiler bu belgeyi alabilmek için bankalara başvuru yapıldığında bazı bankalar kişilerin bu talepleri için ücret talep edebilirler ya da bu talebi karşılamak istemeyebilirler.

Ancak bankaların istedikleri bu ücret haksız bir talep olacağından kişiler bu konuda da haklarını aramakta özgürdürler. Kişiler bu belge için talepte bulunurken müşteri hizmetlerini arayabilirler ya da bankaya gidip direkt olarak şubeden başvuru yapabilirler. Bazı bankalar iki yöntemi de kabul etseler de bazı bankalar sadece biri ile işlem yapmaktadır. Her bankanın bu konudaki sistemi farklıdır. Başvuru yapabilmek için gerekli belgelerden bir diğeri ise dilekçedir. Kişiler dosya masraf ücretinin iadesini alabilmek için bir dilekçe yazmak durumundadırlar.

Dosya Masraf İade Başvurusu Nasıl Yapılır?
Daha önceki yıllarda ve günümüzde kredi çekerken dosya masraf ücreti ödeyen kişiler bu parayı geri alabilmek için başvuru yapabilecekler. Gerekli belgeler ile birlikte başvuru yapıldığı takdirde kişilerin dosya masraf ücretlerini geri alabilmesi oldukça kolaydır. Dosya masraf ücretinin iadesi için başvuru yapılacak kurum kişilerin ödedikleri dosya masraf ücretine göre değişmektedir. 3 bin TL’nin altında bir tutarda dosya masraf ücreti ödemiş olan kişiler başvurularını tüketici hakem heyetlerinden yapmaktadırlar. 3 bin TL’nin üzerindeki tutarlar için ise yapılacak başvurular tüketici mahkemelerine yapılmalıdır.

Kişiler dosya masraf ücreti iadesi için başvuru yaparken ödedikleri tutarı dikkate alarak başvurularını doğru kuruma yapmalıdırlar. Yapılan başvurular her iki kurumda da en geç 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Tüketici hakem heyetlerine başvuru yapacak olan kişiler bu başvuru için herhangi bir ücret ödememektedir. Ancak tüketici mahkemelerine yapılacak olan başvurularda mahkemenin kazanılmasının ardından karşı taraftan yani bankadan bu mahkeme için yapılan ödemeler talep edilmektedir. Bu başvuru yapabilmek için ise kişilerin herhangi bir avukat ile anlaşmasına gerek yoktur. Başvuru yapacak olan kişiler sadece ödemeyi gösteren bir kanıt ve başvuru dilekçesi ile birlikte başvurularını kendi başlarına yapabilmektedirler. Daha önceki yıllarda kredi çekip dosya masraf ücreti ödemiş kişiler de eğer 10 yıllık süreyi aşmayan bir zaman diliminde bu krediyi çekmişler ise dosya masraf ücretinin iadesi için talepte bulunabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu