Bankaların Çalışma Saatleri

Bankaların Çalışma Saatleri ve Ek Mesai Saatleri

Türkiye içerisinde faaliyet gösteren çok sayıda banka mevcuttur. Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların resmi sayısı 47’dir ve bunların 34 tanesi mevduat bankasıdır. Ayrıca yine ülkemizde faaliyet gösteren yabancı sermayeli bankaların sayısı ise 21’dir. Bütün bankaların kendine özgü bir sistemi vardır. Bu doğrultuda bankaların çalışma saatleri de bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir.

Aynı zamanda bankaların çoğu hafta sonları çalışmayı tercih etmeseler de tine hafta sonu da faaliyet gösteren bankalar mevcuttur. Haksız rekabet olmaması amacı ile her bankanın çalışma saati yaklaşık olarak aynıdır. Bankalar genellikle sabah 8 ve 9 saatlerinden akşam 5 ya da 6 saatlerine kadar mesai yaparlar. Hafta sonları ise bankalar kapalıdır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi çalışma saatleri konusunda bazı bankaların bazı şubelerine yönelik istisnai durumlar mevcuttur. Bankaların öğle arası tatil süresi ise 1 saattir.

Önceki zamanlarda banka çalışanlarının net bir öğle arası bulunmamaktaydı ve çalışanlar dönüşümlü olarak mola veriyorlardı. Ancak günümüzde tüm banka çalışanlarının resmi öğle arası saatleri aynıdır ve tüm çalışanlar aynı anda mola yaparlar. Ayrıca bankacılık özel sektör olduğu için genellikle resmi tatillerde de faaliyet göstermeye devam ederler. Bankalar resmi tatillerde bazen müşterilerin hizmetine kapalı olsalar da çalışanlar içeride faaliyet göstermeye devam ederler.

Hafta Sonu Çalışan Bankalar Var mı?
Bankalar genel olarak sadece hafta içi mesai saatlerinde faaliyet gösterirler. Ancak bazı bankaların bazı şubeleri sadece Cumartesi günleri ya da tüm hafta sonu açık olabilmektedir. Ziraat Bankası, İNG Bank, Vakıf Bank ve Denizbank hafta sonu faaliyet göstermeyen ve açık şube bulundurmayı tercih etmeyen bankalardır.

Yapı kredi bankası ise İstanbul içerisindeki Carrefour alışveriş merkezlerinde Cumartesi ve Pazar günleri sabah 10:00 ile akşam 21:30 arasında faaliyet göstermektedir. Bunun dışında Finansbank’ın da İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bulunan şubesi hafta sonlarında faaliyet göstermektedir. Bunların dışında İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası’nın hafta sonları faaliyet gösteren birden fazla şubesi mevcuttur.

Bankalar İçin Ek Mesai Saatleri
Tüm özel sektörlerde olduğu gibi bankalarda da ek mesai saatleri mevcuttur. Ancak bu mesai saatlerinde bankalar müşterilerin hizmetine açık durumda değildir. Bankalar saat 5 civarında müşterilerin hizmetine kapatılsa da bu saatten sonra banka çalışanları için mesai saati başlar ve banka faaliyetleri müşterilere kapalı bir şekilde devam eder. Tüm bankalar için müşteriye açık oldukları çalışma saatler; sabah 10:00 ile 12:30 arası, 13:30 ile 13:30 arası öğle tatili ve 13:30 ile 17:00 arası normal mesai saatleridir. Bu saatlerden sonraki çalışmalar ise müşterilere kapalı bir şekilde ek mesai saati olarak devam eder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu