Bankalar

Bankalararası Para Piyasası Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Bankalararası para piyasası diğer adı ile interbank olarak da bilinmektedir. Bankaların kendi aralarında yürüttükleri bir para alışverişi ve ticaret söz konusudur. Bu işlemler uzun zamanlı olarak yürütülebileceği gibi aynı zamanda tek bir gecelik de olabilmektedir. Sadece bir geceyi kapsayan işlemlere overnight işlem adı verilmektedir.

Overnight işlemini açıklamak gerekir ise; bir bankanın başka bir bankaya sadece bir gecelik süre içerisinde parasını faize vermesi işlemidir. Bu işlemler interbank yani bankalararası para piyasasında yapılmaktadır. Eğer para piyasası içerisinde faiz oranları düşük ise bu durum nakit para oranının fazla olduğu anlamına gelir. Bankalar nakit paraya ihtiyaç duydukları zaman diğer bankalardan borç alırlar. İnterbank piyasası da bu işlemleri gerçekleştirmek amacı ile kurulmuş bir piyasadır.

Bankalararası Para Piyasasının Görevleri
Bankalar faiz oranları ve döviz piyasalarının durumlarına göre para faaliyetlerini sürdürürler. Faiz oranlarının düşük olduğu durumlarda ise döviz piyasaları hareketlenmektedir. Faiz oranlarının çok düştüğü ya da çok yükseldiği durumlarda piyasanın ve faiz oranlarının dengelenmesi gerekmektedir.

Türkiye’de bu faaliyeti yapan kurum ise Merkez Bankası’dır. Faiz oranlarının çok düştüğü durumlarda Merkez Bankası devreye girer ve elindeki dövizi bozdurarak ya da faiz oranlarını arttırarak piyasadaki faiz oranlarını dengeler. Merkez Bankası Türkiye’deki tüm ekonomik faaliyetlerden sorumludur ve ekonomik güç bu kurumun elindedir.

Bankalararası para piyasasında yani interbank piyasalarında birden fazla işlem yapılmakta olsa da en çok yapılan işlem overnight işlemleridir. Overnight işlemleri adından da anlaşılacağı üzere tek gecelik repo olarak da adlandırılabilir. Piyasalardaki likidite oranı düştüğü zaman piyasalara para pompalanabilmesi ve piyasanın tekrar hareketlenebilmesi adına Merkez Bankası kıymetli malları alıp tekrar satarak piyasanın hareketlenmesine yardımcı olur.

Bu durumda piyasadaki nakit para sorunu ortadan kalkacak aynı zamanda nakit para ihtiyacı duyan bankalar bu sorunlarını da çözmüş olacaklar. Bu işleme en çok bankaların nakit paraya ihtiyaç duydukları zaman başvurulmaktadır. Bu dönem de genellikle vatandaşların çok fazla nakit para ihtiyacı duydukları maaş zamanları, diğer ödeme zamanları ve özel günlerde ihtiyaç duyulmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu