Bankalar

Banka BLZ Kodu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Banka BLZ kodu, Almanya’da faaliyet göstermekte olan bankaların kullandığı bir kod sistemidir. Almanya’daki finans kurumlarına ait olan özel bir kodlama sistemidir. Almancada bankleitzahl kelimesi banka kodu anlamına gelmektedir ve bu kelimenin kısaltılışı olarak BHZ kodu kullanılmaktadır. Bu kod ile işlem yapan bankalar hem işlemlerini çok daha hızlı bir şekilde tamamlar he de yapılacak olan hata riski oranı çok daha azalmış olur. Kod ile yapılan işlemler oldukları için hata riski neredeyse yok denecek kadar azdır ve bu yüzden bu kodun kullanılması oldukça önemlidir.

Banka BLZ Kodu Nasıl Kullanılır?
Banka BLZ kodu bir kişiye ya da bir kuruma ait olan hesap numarası, banka kodu ve bankanın şube kodlarının hepsini içermekte olan bir kodlama sistemidir. Bu bilgilerin hepsini içermesi bakımından oldukça güvenilir ve hatırlanması kolay bir kodlama sistemidir. Bu kod ile yapılacak olunan para gönderme işleminde paranın yanlış kişiye ya da yanlış kuruma gitmesi imkansız olacaktır.

Bu kod Türkiye’deki işlemlerde kullanılan IBAN kodu ile aynı nitelikte bir koddur. BLZ kodlama sistemi uluslar arası çapta bir kodlama sistemidir. Bu sebep ile dünyanın her yerinden yapacağınız işlemi bu kod ile çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak BLZ kodunun farklı ülkelerdeki kullanımının farklı olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Bunun için kişiler hangi ülkeden bulunuyor ise bulundukları ülkenin plaka kodunu BLZ kodunun başına eklemelidirler.

Örneğin Hollanda’da bulunan kişilerin buradan yapacakları işlemler için BLZ kodunun başına Hollanda plaka kodu olan NL kısaltmasını ya da Avusturya üzerinden işlem yapacak olan kişilerin bu ülkenin plaka kodu olan AUS kısaltmasını BLZ kodu başına eklemeleri gerekmektedir. Bu işlemler Türkiye üzerinden herhangi bir işlem yapacak olan kişiler için geçerli değildir, sadece Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler bu sistemi kullanabilirler.

Türkiye Banka BLZ Kodunu Kullanabilir mi?
Daha önce de belirttiğimiz gibi BLZ kodlama sistemi sadece Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin kullandığı bir kodlama sistemidir. Bu sebep ile Türkiye BLZ kodlama sistemini kullanamaz. Türkiye’de yapılacak olan EFT ve diğer işlemler için IBAN numarası kullanılmaktadır. Ancak Almanya’da şubesi bulunan Türk bankalarının BLZ kodları mevcuttur ve bu bankalar ile işlem yapacak olan kişiler BLZ kodları ile işlem yapabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu