Ekonomi Gündemi

Arbitraj (Arbitrage) Nedir? Nasıl Yapılır?

Arbitraj ekonomi piyasaları içerisinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta olan kazanç yöntemlerinden birisidir. Arbitraj, risk almadan para kazanmayı sağlayan sistemlerden biridir. Arbitrajın ne olduğuna değinecek olursak; iki farklı merkez kuru arasındaki kur farkından doğan kazançtır. Son yıllarda yatırımcıların oldukça sık bir şekilde kullanmakta oldukları bu yöntem kısa sürede paranızı çok iyi bir şekilde ve kaybetme riski olmadan değerlendirmenize yardımcı olmaktadır.

Arbitraj Yöntemi Nasıl Uygulanılmalı?
Arbitraj yani iki kur arasındaki kur farklılığından kazanç sağlama işlemini doğru uygulamak gerekir. Bunun için bir malı bir piyasada ucuz iken satın almalısınız. Ardından bu malın pahalı olduğu piyasada malı satmalısınız. Bu işlem eşzamanlı olarak yani aynı anda gerçekleşmektedir. Bu sayede kişiler kazanç sağlamış olmaktadır. Bu yöntemin en büyük güzelliklerinden birisi de hiçbir risk içermiyor oluşudur. Yatırımcıların gözdesi haline gelen bu yöntemin popülerliğinin daha da artacağı oldukça açıktır.

Arbitraj İle Spekülasyon Arasındaki Fark
Öncelikle bu iki terim de piyasalardaki dalgalanmalar ile alakalı olduğu için insanlar bunların aynı şey olduğunu düşünseler de arbitraj ve spekülasyon birbirinden oldukça farklıdır. Spekülayson; piyasalardaki düşüş ve yükseliş hareketlerine yönelik olan beklentilerdir. Yani kişiler piyasalardaki düşüş ve yükseliş oranlarında yönelik bir tahminde bulunurlar ve senenin sonunda bu beklentinin gerçekleşmesini bekleyerek yatırımlarını da buna göre yaparlar. Bir mal, fiyatının düşük olduğu piyasadan alınır ancak satış işlemi piyasalardaki beklentilere göre yapılır ve malın alış fiyatından daha düşük bir fiyat ile satma ve herhangi bir kazanç sağlayamama aksine zarar elde etme riski söz konusudur. Yani bu yöntem tamamen risk içeren bir yöntemdir.

Arbitrajda herhangi bir beklenti söz konusu değildir sadece malın fiyatları incelenerek eş zamanlı olarak alış ve satış işlemleri gerçekleştirilir ve hiçbir risk söz konusu değildir. Bu iki sistemde de aynı şekilde işlese de aralarındaki fark birinin risk içermesi diğerinin ise hiçbir şekilde risk içermemesidir. Son olarak bilinmesi gereken bir başka konu arbitraj için en uygun piyasaların spot piyasalar olduğudur. Ancak bu yöntem illa ki spot piyasalarda uygulanmak zorunda değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu