Banka Sorunları

Kredi Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi borcumu nasıl yapılandırırım?; Hükümet tarafından 2016 yılının 3. çeyreğinde sunulan açıklamaya göre kredi borcu yapılandırması ile ilgili detaylar ortaya çıktı. BDDK tarafından sunulan açıklama ve yürürlüğe sokulan yeni yönetmelikler belli oldu.

Yeni düzenlemelere göre kredi borcunu yapılandırmak isteyenler yapılandırmada en fazla 72 ay yani 6 yıllık bir süreçte ödeme yapabiliyor olacaklar. Öte yandan yeni bir ihtiyaç kredisi çekecekseniz vadesi en fazla 48 ay yani 4 sene olarak açıklandı.

Hangi bankalar kredi borcu yapılandırıyor?
Bütün bankalar kendi prensipleri doğrultusunda kredi borcu yapılandırma hizmeti veriyor. Bu noktada önemli olan kredi notunuz düşmeden önce yapılandırma işlemlerini başlatmanızdır. Zira kredi notunuzun düşmesi demek, kredi borcu yapılandırılmasının da önüne engel konulması demektir. Kredi notunuz düşerse, daha sonra yapacağınız bankacılık işlemlerinde, kredi çekme işlemlerinde, kredi kartı taleplerinde olumsuz yanıt alma ihtimaliniz artacaktır. Yani özetle, kredi borcunuz yasal takip sürecine varmadan yapılandırma yapmalısınız.

Bazı durumlarda bankanız kredi borcunuzu yapılandırmayabilir. Bu noktada yapmanız gereken borç transferi kredisi talebinde bulunmaktır. Başka bir bankadan alacağınız borç transferi kredisi ile bütün borçlarınızı bir banka çatısı altında toparlayarak daha kolay ödeme yolu sağlayabilirsiniz.

Kredi borcunu yapılandırma ile ilgili olarak bir örnekle devam edelim. Farz edin ki ay bazında 2000 TL ödediğiniz ve 2 sene yani 24 ay vadeli bir krediniz var ancak bazı sebepler dolayısıyla bu tutarı ödemekte güçlük çekiyorsunuz. Bu aşamada ödeme güçlüğü çektiğinizi belirterek bankanıza “kredi borcumu yapılandırmak istiyorum” diyerek başvuruda bulunuyorsunuz. Bu aşamada bankanız daha geniş vadeye yayarak kredinizi yapılandıracaktır. Yani 24 aylık vadeyi 36 ay ya da 48 aya çıkartarak aylık bazda daha düşük miktarlarda ödeme yapmanızı sağlayacaktır. Yalnız bu noktada uzayan vadenin faiz miktarını da arttıracağını bilmelisiniz.

Eğer sizde “maaşım yetmiyor ne yapmalıyım” diyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi borcu transferi nasıl yapılır?
Mevcut bankanız kredi borcunuzu yapılandırmıyorsa yapabileceğiniz en mantıklı şey başka bir bankadan kredi borç transferi seçeneğini değerlendirmektir. Bu seçenekte mevcut bankanızdaki bütün borcunuzu bir başka bankaya transfer ederek yeni bir kredi çekmiş gibi olursunuz ve bu kredinin vadesini, aylık ödeme tutarını kendiniz belirlersiniz. Kredi borcunuzu transfer edeceğiniz bankayı seçerken faiz oranlarını ve ödeme planlarını iyice inceleyerek size en uygun olanı seçmenizi öneririz.

Eğer sizde “maaşım yetmiyor ne yapmalıyım” diyorsanız bu makalemizi okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu