Bankalar

Bankalardan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Taksitlendirmesi Yapılır Mı?

MTV, motorlu taşıtlar vergi ücreti olarak da bilinmektedir. Otomobiller, arazi taşıtları ve bunların benzerleri ile motosikletler ve ayrıca bunlar dışında kalan motorlu kara taşıtları, uçaklar ve helikopterler gibi taşıtlar için yılda iki kez ödenmek koşulu ile motorlu taşıtlar vergisi alınmaktadır. Helikopterler Türkkuşu ve Türk Hava Kurumu’na ait ise onlardan motorlu taşıt vergisi alınmamaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Miktarı Nasıl Hesaplanmalıdır?
Motorlu taşıtlar vergisi 1 Ocak 2010 yılı itibari ile motorlu taşıtların vergilerine yönelik olan 197 sayılı Kanunun 5. ve 6. Maddeleri içerisinde belirtilmiş olan I, II ve IV sayılı tarifelere bağlı olarak hesaplanmaktadır. Her aracın hesaplanması ise farklı şekilde yapılmaktadır. Aracın yaşını yapılacak olan MTV ödemesinin ait olduğu yıl sayısından, aracın modelini çıkarttıktan sonra çıkan sonuca 1 ekleyerek bulabilmek mümkündür. Örneğin; 2014 model bir aracın 2017 yılında yapılacak olan MTV ödemesi için araç yaşını 2017-2014+1=4 şeklide hesaplayarak 4 olarak seçilmesi gerekmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemeleri Nasıl Yapılır?
Motorlu taşıtlar vergisi anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile www.gib.gov.tr adresinden bu bankaların internet bankacılığı ya da banka şubelerinden direk olarak kredi kartı ile yapılmaktadır. MTV ödemeleri yılda iki kere genellikle Ocak ve Temmuz aylarında yapılmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şubelerinde kaydı olan motorlu taşıtlar MTV ödemek ile yükümlüdürler. Tüm motorlu araçların trafik sicil kaydı başlatıldıktan sonra ödenmesi zorunlu olan motorlu taşıtlar vergisi, araçların trafik sicil kaydı silinene kadar ödenmeye devam edilmek zorundadır. İlk altı ay içerisinde yani Temmuz ayına kadar sicil kaydı silinen araçlar ikinci 6 aylık vergiyi, ikinci altı ay içerisinde yani Ocak ayına kadar sicil kaydı silinen araçlar ise bu süreçten sonraki yıldan itibaren bu vergiyi ödemek zorunda değildir.

MTV Ödemesi Hangi Bankalar Aracılığı İle Yapılmaktadır?
MTV ödemelerinin yapılabilmesi için anlaşmalı olan bankalar şunlardır; AKBANK, AKTİF YATIRIM BANKASI, DENİZBANK, FİNANSBANK, ZİRAAT BANKASI, TÜRK EKONOMİ BANKASI, TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI, HSBC BANK, HALK BANKASI, VAKIFLAR BANK, GARANTİ BANKASI, YAPIKREDİ BANKASI, TÜRKİYE İŞ BANKASI. Ayrıca bunun dışında MTV ödemesi yapacak olan kişiler Akbank, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Finansbank, HSBC, Ziraat Bankası, TEB Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ile Yapıkredi Bankası’nın internet bankacılıkları ile de MTV ödemelerini kredi kartları ile kolay bir şekilde yapabilecekler.

Bankaların MTV Ödemelerine Yönelik Kampanyaları
Garanti Bankası Bonus Kart ile yapılacak olan MTV ödemelerinde, ödemeler 3 taksit imkanı ile yapılabilmektedir. İş Bankası kredi kartı ile yapılacak olan MTV ödemelerinde yapılacak 200 TL ve üzeri ödemelerde 2 taksit imkanı, İnternet Şube ve İş Cep uygulamaları ile yapılacak 200 TL ve üzeri MTV ödemelerinde ise 3 taksit ile ödeme imkanı bulunmaktadır. Yapı Kredi bankasına ait kredi kartı ile yapılacak olan MTV ödemelerinde ise 3 taksitle ödeme imkanı bulunmaktadır. Akbank’a ait olan Axess kart ile MTV ödemesi yapacak olan kişilere ise vade farkı olmadan 4 taksit imkanı sağlanmaktadır.

Denizbank’a ait Deniz Bonus Kart ile yapılacak olan MTV ödemelerinde faizsiz ve komisyonsuz 3 taksit imkanı bulunmaktadır. TEB bankasında ise TEB Bonus Kart ve TEB World Kart ile yapılacak olan MTV ödemelerinde 3 taksit ile ödeme imkanı bulunmaktadır. Finansbank kredi kartı ile yapılacak olan MTV ödemleri için 2 taksit imkanı bulunmaktadır. Vakıfbank kredi kartı ile yapılacak olan 100 TL ve üzeri MTV ödemelerinde 3 taksit imkanı bulunmaktadır. Halk Bankası’na ait olan Paraf kart ile yapılan 500 TL’ye kadar olan MTV ödemelerinde 3 taksit fırsatı ve 500 TL üzeri olan ödemlerde 5 taksit fırsatı bulunmaktadır. ING bankasına ait Bonus kart ile yapılacak olan MTV ödemelerinde ise 3 taksit fırsatı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu