Banka Sorunları

Bankalarda Unutulan Paralar Nasıl Sorgulanır? Nasıl Geri Alınır?

Son yıllarda gerek iş sebebi ile gerek bireysel sebepler ile herkes en az bir bankada hesap sahibidir. Pek çok kişi birden fazla hesap kullanmaktadır. Çoğu zaman iş sebebi ile birden fazla bankada hesap açılmakta ve döviz işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ancak hesap sayısı birden fazla olunca bu hesapların hepsinin takibini yapmak oldukça zordur. Bu sebep ile pek çok kişi hesaplarındaki paranın takibini yapamamakta ve hesaplarındaki parayı unutmaktadırlar.

Yasalar gereği banka hesaplarında unutulan paralar 10 sene boyunca hesaptan çekilmez ise bu para TMSF tarafından hesaptan alınmaktadır. Bankalarda unutulan paralar az miktarda olduğunda önemsenmese de günümüzde 100 milyon TL tutarından fazla oranda para bankalarda unutulmuş durumdadır. 3 milyondan fazla hesap ise 10 yıl süresince kullanılmadığı için içerisinde unutulan paralar ile birlikte zaman aşımına uğramıştır ve genel olarak düşünüldüğünde bu para oldukça yüksek orandadır.

Bankalarda Unutulan Paralar Nasıl Sorgulanır?
Bankalarda unutulan paraların oranının oldukça fazla hale gelmesi ile birlikte Türkiye Bankalar Birliği bu konu ile ilgili bir çalışma başlatmaya karar verdi. Bu çalışma ile birlikte bankalarda unutulan para ve hesapların bir listesi hazırlanarak bu listenin yayınlanması kararı alındı. Bu yeni sistem aracılığı ile kişilerin bankalarda paralarını unutup unutmadıklarını öğrenmeleri oldukça kolay hale geldi. Bankalarda para unuttuklarından şüphelenenler sadece isim ve soy isimleri ile birlikte bu şüphelerinden kurtulabilirler. Bu amaç doğrultusunda oluşturulmuş sisteme isim soy isimlerini yazarak bankalarda para unutup unutmadıklarının cevabını hızlı bir şekilde öğrenmek mümkündür.

Eğer kişiler paralarını herhangi bir banka hesabında unutmuşlar ise hangi banka ve şube olduğu, bankanın bulunduğu il ve ilçe, hesap türü, hesapta ne kadar paranın bulunduğu ve en son işlem yapılan tarih sistemde otomatik olarak görülmektedir. Bankalarda para unutulup unutulmadığını öğrenebilmek için oluşturulan sistem TC kimlik numarası ile değil sadece kişilerin isimleri ile çalışmaktadır. Bu sebep ile TC vatandaşı olmayan ancak Türkiye içerisinde isim soy isim bilgileri bulunan kişiler de bu sistemi kullanabilmektedir. Aynı isme sahip olan pek çok kişi olduğundan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek oldukça önemlidir. Bilgilerin doğruluğunu öğrenebilmek için ise yapılan sorgulamanın sonucunda sistemde görülen doğum tarihi ve diğer kişisel bilgileri kontrol ederek yapmak mümkündür.

Bankalarda Unutulan Paraları Geri Alabilmek İçin Ne Yapmak Gerekir?
Bankalarda unutulan paraların varlığından haberdar olmak oldukça kolay. Yapılan sorgulamanın ardından eğer herhangi bir hesapta para unuttuğunuzu görürseniz bu parayı geri alabilmek de mümkün. Öncelik ile yapılan sorgulamanın ardından hangi bankada hangi şubede ne oranda para unutulduğunu öğrenmek gerekmektedir. Ardından kişiler sadece kimlik kartları ile birlikte ilgili banka şubesine gidip başvuru yaptıkları takdirde paralarını geri alabilmeleri mümkündür. Eğer kişiler 10 yıl süresince hesaplarında herhangi bir işlem yapmamışlar ise ve hesapları zaman aşımına uğramışlarsa yine sadece kimlik kartları ile birlikte banka şubesine gidip başvuru yaparak hesaplarını kapatabilmektedirler. Eğer herhangi bir bankada para unutmuş iseniz ya da zaman aşımına uğramış bir hesabınız varsa bu durumu çok kısa bir süreç içerisinde hiç uğraşmadan bu sorunu çözebilirsiniz.

Parayı Çekebilmek İçin Ne Kadar Süre Gerekir?
Zaman aşımına uğramış bir hesapta unutulan para ve diğer kıymetler bu durumun duyurulması ile birlikte belli bir süreç içerisinde hesap sahibi tarafından başvuru yapılarak hesaptan çekilebilmektedir. Listelerin yayınlanması ile birlikte bu işlem için ne kadar süre verildiği de bu listede belirtilmiştir. Genellikle banka hesaplarında para unutan kişilerin bu parayı hesaptan çekebilmeleri için 3 ile 4 ay arasında bir süre verilmiştir. Bu durumda listeler yayınlandıktan sonra en geç 4 ay içerisinde kişilerin paralarını çekmek için bankalara başvurarak işlemlere başlamaları gerekmektedir. Bu gibi durumlar ile uğraşmamak adına en iyisi bütün paraları tek bir hesapta toplamak ya da hesapların kontrolünü düzenli olarak yapmaktır. Bir diğer çözüm ise kişilerin birden fazla hesapları bulunsa dahi bu hesapların tek bir bankaya ait olmasıdır. Bu şekilde sadece tek bir banka ile bütün işlerinizi halledebilir ve bu bankanın internet bankacılığı ile tüm hesaplarınızı takip edebilirsiniz. Ayrıca kullanılmayan hesapları kapatmak da en mantıklı çözümlerden birisi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu