Banka Sorunları

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi ya da kredi kartı kullanıcılarının borçlarını 90 günlük bir sürede ödememeleri durumunda kişiler hakkında yasal takip başlatılır ve isimleri kara listeye alınır. Kara listeye alınmak çözümü olmayan bir durumdur. Kişiler kara listeye alındıklarında isimleri 5 yıllık süre ile kara listede kalacaktır.

Kredi ya da kredi kartı kullanıcıları listeye alındıktan hemen sonra borçlarının hepsini kapatsalar dahi isimleri bu süreç içerisinde kara listede kalmaya devam etmektedir. Kara listeye alınmanın kişilere büyük zorluğu olmaktadır. İsimleri kara listede bulunan kişiler bu süreç içerisinde hiçbir şekilde kredi ve kredi kartı kullanamaz ve kredi başvuruları onaylanmaz kısacası hiçbir bankacılık işlemini gerçekleştiremezler.

Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?
Banka ve çeşitli finans kuruluşlarından alınan borçlar düzenli olarak ödenmelidir. Ödemeler düzenli bir şekilde yapılmadığı takdirde bu durum kişiler için daha büyük sorunlara sebep olacaktır. Bunlardan birisi de kara listeye alınma ihtimalidir. Kara listeye alındıktan sonra bu durum hayatın her yerinde kişilerin karşısına çıkacaktır.

Banka kara liste sorgulaması birkaç farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki kara listede olunup olunmadığını öğrenmek için başvuruda bulunmaktır. Bunun için müşterisi olunan bankanın müşteri temsilcisi ile görüşmek gerekmektedir. Müşteri temsilcileri ismi sisteme girdiklerinde kişilerin kara listede olup olmadığını görecektir.

Bir diğer yöntem risk merkezi raporu aracılığı ile öğrenmedir. Müşterisi olunan bankaya risk merkez raporu almak için başvuruda bulunulursa ya da bireysel internet bankacılığı aracılığı ile rapor talep edilir ise bu rapor sonucunda kişiler kara listede olup olmadıklarını çok kolay bir şekilde öğrenebilmektedirler. Bir diğer yöntem ise Merkez Bankasının Ankara’da yer alan genel merkezine dilekçe yazmaktır. Bu işlem biraz zaman alacağı için acelesi olmaya kişiler bu yöntemi tercih etmelidirler.

Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapılmalıdır?
Kara listeye girdikten sonra kişilerin isimleri bu listede beş yıl süresince yer almaktadır. Kara listeden çıkabilmek için herhangi bir şey yapabilmek mümkün değildir. Kişilerin yapabileceği tek şey bu süre zarfında borçlarının tamamını ödemektir. Borçların tamamı ödendiği takdirde beş yıllık sürecin tamamlanmasının ardından kişilerin isimleri kara listeden silinecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu