Kredi Kartı

Kredi Kartı Limitimin Tamamını Tek Bir Alışverişte Kullanabilir miyim? (Tek Çekim Yapmak)

Son yıllarda artan tüketim alışkanlıkları ile birlikte kredi kartı kullanan insanların sayısı fazlasında büyük artışlar oldu. Bankalar ve mağazalar birlikte yürüttükleri kampanyalar ile tüketiciler için cazip fırsatlar sunuyor. Kredi kartlarının bilinçsiz kullanımı sonucu kişilerin bütçeleri zorlanmakta ve ödemeler güç hale gelmektedir.

Kredi kartı ile alışveriş esnasında yapılan taksitler bankalar ile firmalar arasındaki anlaşmalar sonucunda gerçekleşmektedir. Taksitlendirme işlemi tüketiciler için büyük ödeme kolaylıkları sağlamaktadır. Ancak taksitlendirme işlemlerinde kişi bütçesini aşabileceğinden bazı durumlarda tehlikeli olabilmektedir. Bu sebep ile kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişler esnasında dikkatli olmakta fayda vardır.

Kredi Kartı ile Tek Çekim Alışveriş Nasıl Olur?
Kredi kartlarını taksit kullanmadan tek çekim yaparak kullanmak da mümkündür. Kredi kartınızda bulunan limit oranında tek çekim ile alışveriş yapabilirsiniz. Ancak bu durumda bir sonraki ödeme dönemi gelene kadar kartı kullanmak mümkün değildir. Ancak kartın borcunu ödedikten sonra kredi kartını tekrar kullanabilirsiniz.

Kredi kartı ile tek çekim alışveriş yaparken kişiler kendi bütçelerini göz önünde bulundurmalıdırlar. Ödenemeyecek bir borcun altına girildiğinde bütçe sıkıntıya girer ve ödeme imkansız hale gelir. Bu durumlarda kişiler kredi çekmek, kredi kartından nakit avans çekmek ve başka kredi kartlarını kullanarak borçlarını kapatmak gibi yöntemlere başvururlar. Bu durumlarda ise eklenen faizler ile birlikte her zaman daha fazla ödeme yapmak gerekmekte ve ödenmesi gereken borçların sonu gelmemektedir.

Kredi Kartlarında Taksitlendirme İşlemleri
Kredi kartları ile yapılan işlemlerde kişiler çoğunlukla taksit ile alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bu durumlarda ise bankaların komisyon aldıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Taksitle ödeme yapılacak olması para ödenmeyeceği anlamına gelmez. Aksine bankaların ekledikleri komisyon ile birlikte daha fazla ödeme yapılması gerektiği anlamına gelir.

Alışverişlerde ürünlerin taksitli seçenekleri her zaman daha yüksek miktardadır. Bunun sebebi bankaların mağazalardan taksitli işlemler için komisyon almasıdır. Mağazalar zarar etmemek için taksitli ürünlerin fiyatını daha yüksek fiyatlarda tutarak zarar etmekten kaçınırlar. Daha fazla ödeme yapmamak için taksitle yapılacak alışverişlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Ayrı zamanda kredi kartı alışverişlerinde gereksiz harcamalardan kaçınılmalı, bütçeleri zorlayacak borçların altına girilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu