Kredi Kartı

Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük hatalardan birisi de yüksek limitli kredi kartı kullanmaktır. Bu gibi durumda bazı kişiler kendisine hakim olamayabilir ve gelirlerinden çok daha fazla seviyede harcamalar yaparak ödeme günü geldiğinde mağdur olabilirler. Ayrıca bazı durumlarda kişiler yüksek limitli kredi kartına ihtiyaçları olmasa da sadece tek bir yüksek meblağlı alışveriş için kredi kartı limitlerini yükseltmeleri gerekebilir. Bazı durumlarda ise bankalar ödemelerini düzenli yapan aktif olarak kredi kartını kullanan müşterilerine kişiler talep etmeden kredi kartı limit yükseltme işlemi yapabilirler. Bu durumlarda ise en mantıklı çözüm kişilerin kredi kartı limitlerini düşürmeleri olacaktır.

Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?
Kredi kartının limitini düşürme işlemi oldukça kolaydır. Ancak kredi kartı limit düşürme başvurunuzun değerlendirilebilmesi için öncelik ile herhangi bir kart borcunuzun bulunmaması gerekmektedir. Borcunuzun bulunması halinde bankalar tarafından limit düşürme başvurunuz askıya alınabilir. Kredi kartı limit düşürme başvurusunu telefon bankacılığı aracılığı ile ya da şubelere giderek yapabilirsiniz.

Banka şubelerine gittiğinizde bankalarda limit düşürme talepleri için bir dilekçe mevcuttur. Bu dilekçeyi doldurarak görevli olan banka çalışanına verdiğinizde başvurunuz banka tarafından işlemem alınacaktır. Limit düşürme talebinde bulunmadan önce bazı konularda düşünmeniz gerekmektedir.

Bilinçli Bir Kredi Kart Kullanıcısıysanız; Eğer bilinçli bir kredi kartı kullanıcıysanız ve gereğinden fazla lüzumsuz harcama yapmıyorsanız kredi kartı limit düşürme talebi yapmanıza gerek kalmayabilir. Ayrıca kredi kartı limitinizi düşürttükten sonra tekrar bir harcama yapmanız gerektiği zaman ve kredi kartınızın limitinin yetersiz olduğu durumlarda bankaya tekrar limit yükseltme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu talebinizin bankalar tarafından dikkate alınmama olasılığı oldukça yüksektir.

Ayrıca kredi kartının doğru kullanımı adına belirtmekte fayda var; harcamalarınız yaparken ödeyeceğiniz taksit oranını değil de genel olarak ödemeniz gereken tutarı hesaplayıp ona göre harcama yaptığınızda ödemelerinizde hiçbir sorun çekmeyeceksiniz ve kredi kartı limitinizin yüksek olmasının size bir zararı olmayacaktır. Kredi kartının limitinin yüksek ya da düşük olmasından ziyade kredi kartının doğru kullanımı oldukça önemlidir. Kredi kartı kullanımı doğru bir şekilde yapıldığı takdirde kişilere zarardan çok yararı olacak ve kişilerin hayatında büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu