Kredi Kartı

Kredi Kartı Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir mi? Seyahat Edebilir Mi?

Bazen kredi ve kredi kartı borçlarının bulunması ve bu borçların ödemelerinin düzenli yapılmaması bazı sorunlara sebep olabilir. Bunlardan birisi de yurt dışına çıkma sorunudur. Kredi ve kredi kartı borcu ödenmeyen kişiler bazı durumlarda takibe düşerler ve bu durum yurt dışına çıkma konusunda sorun yaratabilir.

Yurt dışına çıkmayı planlayan ve kredi kartı borcu olan kişilerin bu konuda endişe etmelerine gerek yok. Eski kanunlarda kredi kartı borcundan dolayı takibe düşen kişilere yurt dışına çıkma yasağı konulabiliyordu. Ancak son yıllarda bu sorun tamamen ortadan kalkmış durumda. Artık kredi ve kredi kartı borcu bulunan ve takibe düşen kişiler de rahatlıkla yurt dışına çıkabilirler. Bu durumda bankaların ya da devletin kişilere yurt dışına çıkma yasağı koymaları olasılık dahilinde değildir.

Kişilik Hakları Ne Diyor?
Yurt dışına çıkmak isteyen özellikle de vize istenen ülkelere gitmek isteyen kişiler kredi kartı ya da kredi borçları varsa bu konuda endişe etmektedirler. Özellikle de vize başvuru belgeleri arasında banka hesap bilgilerinin istenmesi kişilerin endişelerini arttırmaktadır. Ancak düşünülenin aksine kredi ya da kredi kartı borçları kişilerin yurt dışına çıkmaları konusunda herhangi bir engel teşkil etmez. Kanunlara göre kişilerin seyahat haklarına herhangi bir kısıtlama getirilemez.

Yurt dışına çıkma işlemlerinde ülkeler gelen kişilerin geri döneceğinden emin olmak isterler. Aynı zamanda kişilerin kalacakları süre içerisinde kendi yaşamlarını idame edebilmelerini talep ederler. Bu sebep ile vize başvurularında bazı belgeler talep ederler. Bu belgeler arasında ise banka hesap bilgileri bulunmaktadır. Bu vize başvurusunda bulunan kişileri endişelendirse de aslında korkmaya gerek yoktur. Ülkeler sizin ne kadar borcunuzun olduğu ile ilgilenmezler. Sadece bir banka hesabının içerisinde kendinizi o ülkede kaldığınız süre içerisinde geçindirebilecek kadar paranın bulunmasını talep ederler.

Yurt dışına çıkış engelinin olması için kişinin devlete borçlu durumda olması gerekir. Kişinin vergi borcu ya da maliye borcu bulunması ve bu borç miktarının 25 bin TL’nin üzerinde olması kişinin yurt dışına çıkmasına engel teşkil etmektedir. Ancak bu durum sadece kişi ile devlet arasındadır ve bankaları etkilememektedir. Bu sebep ile bankaya borçlu olmanız ve takibe alınmanız durumunda yurt dışına çıkışınız engellenmez.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu