Krediler

Kredi Ön Onay Almak İçin Ne Yapılması Gerekir? Ön Onay Neden Çıkmaz?

Kredi ön onayı bankalara kredi için başvuran kişilerin başvurularına bankaların yaptığı ilk değerlendirmedir. Kredi ön onayı; konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi gibi kredi türlerine başvuran kişiler için yapılan ön değerlendirmelerdir. Bankalar başvuruları değerlendirdikten sonra kredilere başvuran kişilere bir sonraki değerlendirmeye geçebileceklerini belirterek olumlu yanıt verir ya da başvuru bu aşama içerisinde reddedilir. Eğer kredi başvuruları ön değerlendirme sonucu onaylanırsa krediye başvuran kişilerin gerekli belgeleri yanlarına alarak bankaya gitmeleri gerekmektedir.

Kredi ön onayı internet aracılığı ya da telefonlar ile yapılan kredi başvurularında yapılmaktadır. Kredi başvurusunun ön onaydan geçmesi sonrasında bankalar kişiye bilgilendirme mesajı göndererek gerekli belgeler ile birlikte en yakın şubeye giderek işlemlerin tamamlanması konusunda bilgilendirir. Kredi çekme amacı ile bankaya başvurulması durumunda bankalar ön değerlendirme olarak kişilerin gelir durumu ve ödeme geçmişlerine bakarlar. Bankalar bu bilgiye ulaşabilmek için Kredi Kayıt Bürosunda mevcut olan bilgileri kullanırlar. KKB kayıtlarında bulunan bilgiler aracılığı ile kişinin gelir durumuna, geçmişteki borçların ödeme düzenine, kişinin şu anda ya da geçmişte bulunan borçlarına, kişinin ek gelirlerine ve kişilerin hesap hareketlerine yönelik bir inceleme yapılır. Tüm bu bilgiler sonucunda belirlenen kişinin kredi notu aracılığı ile bankalar kişiye kredi verilip verilmeyeceğine dair değerlendirme yaparlar ve krediye ön onay verilip verilmeyeceğine karar verirler.

Kredi Onayı İçin Gereken Belgeler
Kredi başvurusunda bulunabilmek için kişilerin nüfus cüzdanları ile banka şubelerine gitmeleri yeterlidir. Ayrıca nüfus cüzdanına ek olarak kişinin gelirini kanıtlayacak bir belge getirmesi gereklidir. Bankalar için kanıt olabilecek gelir belgeleri ise genel olarak şunlardır; ücretli olarak çalışanlar için maaş bordrosu ya da resmi gelir yazısı, emekli olanlar için emekli gelir belgesi. Şahıs şirketine sahip olanlar için şirket belgeleri (bu belgeler vergi gelir levhası ya da gelir vergisi beyannamesi olabilir), sermaye şirketi ortaklıkları olanlar için şirket belgeleri (vergi levhası ya da yıllık kurumlar vergisi beyannamesi olabilir).

Ayrıca bunlar dışında kira geliri olan kişiler için kira gelirini gösteren resmi bir belge, faiz geliri olanlar için hesap cüzdanı ve çiftçiler için ise çiftçi belgesidir. Tüm bu bilgilere ek olarak gelir kredisine başvuracak olan kişilerden konutun tapusunun fotokopisi, taşıt kredisine başvuracak kişilerden araca ait olan bir proforma fatura ve son olarak ikinci el taşıt kredisine başvuracak kişilerden alınacak aracın ruhsatı talep edilmektedir.

Kredi Ön Onayı Alınamamasının Sebepleri
Kişinin kredi başvurusunun ön onay alamamasının en önemli sebebi kişinin kredi notunun düşük olmasıdır. Bankalar kredi başvuru onaylarında öncelikle kişilerin kredi notlarına bakmaktadırlar. Bunun dışında kişinin başvuru yaptığı kredinin tutarı ve aylık ödeme vadesi kişinin geliri için uygun olmadığı durumlarda bankalar kredi başvurularına ön onay vermeyebilirler. Ayrıca daha önce kredi çekip bu borcu ödememesi sebebi ile kara listeye düşen kişilerin de kredi başvurularına ön onay verilmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu