Krediler

Kredi Aylık Taksitlerini Erken Ödeyene Ceza Var mı? Varsa Ne Kadardır?

Kredi kullanımında en çok merak edilen konulardan birisi de kredilerin erken ödeme durumunda bankalar tarafından herhangi bir ceza uygulanıp uygulanmayacağıdır. Erken ödeme cezaları, kredi çekmiş olan kişilerin bankalar ile yapmış oldukları sözleşmede belirlenen ödeme planlarının değiştirmek istedikleri zaman bankalar tarafından kredi sahibi kişilere uygulanan cezalardır.

Erken ödemeler için bankaların ceza kesmesinin en önemli sebebi ise yeniden yapılandırılmış olan kredilerin faiz oranlarının düşmesi ve bankaların bu kredilerden elde ettikleri karın düşmesidir. Erken ödeme durumunda bankaların kredi faizlerinden elde edecekleri kar düşeceği için bankalar bu durumdan zarar etmemek için kredi sahibi kişilere geri ödeme cezası keserek bu zararı kapatırlar. Erken geri ödeme cezası sadece Türkiye’ye özgü olmamak ile birlikte bütün dünya üzerinde uygulanmaktadır.

Erken Ödeme Cezası Geri İade Edilir mi?
Son günlerde erken ödeme cezalarının kalktığına dair bazı söylentiler oluşmuş olsa da devlet henüz erken ödeme cezalarına yönelik bir yaptırım uygulamamaktadır. Tüketici haklarını korumaya yönelik yeni yaptırımlar uygulanmaya başlansa da erken ödeme cezalarına yönelik yeni bir yasa hala çıkmamıştır. Bankalar erken geri ödeme yapılması durumunda müşterilerine ceza uygulamaya devam etmektedir.

Erken Ödeme Cezası Ne Kadardır?
Vadesi gelmeyen kredi taksitlerini erken ödeme durumunda konut kredisini erken kapatma cezası uygulanmaktadır. Ancak cezanın tutarı kullanılan kredinin miktarına ve kredinin alındığı bankaya göre değişmektedir. Erken ödeme durumlarında bankaların talep ettikleri ceza ücretleri bankadan bankaya değişse de genel anlamda vadesi 36 aydan kısayken erken geri ödeme durumunda kredi tutarının yüzde 1’i kadardır. Vadesi 36 aydan fazla olan krediler içi erken geri ödeme durumunda kesilen cezanın tutarı ise toplam kredi tutarının yaklaşık yüzde 2’si kadardır.

Cezanın tutarı kredi türü ve bankaya göre değişse bile bu ceza oranı toplam kredi tutarının yüzde 2’sini geçmeyecek şekilde belirlenir. Kredi çeken kişilerin banka ile yaptıkları sözleşmenin içerisinde erken ödeme tazminatına dair herhangi bir ibare yer almıyorsa bankalar bu tutarı müşterilerinden talep edemez. Ayrıca bankalar müşterilerine krediler için geri ödeme planı hazırlarken kredi çekecek müşteri ara ödeme yapacağını bankaya belirtirse bankalar yine ceza ücretini müşterilerinden talep edememektedirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu