Kredi NotuKrediler

Kredi Almak İçin Hangi Şartlar Gerekir ve Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Bireysel nitelikli kredileri çekebilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması her ne kadar bankaların insiyatifine kalmış olsa da kredi çekebilmek için bazı şartlar yerine getirildiği takdirde kredi alımı oldukça kolaylaşmaktadır. Kredi başvurularında aranan bazı şartlar ise şunlardır;

Sigortalılık süresi: öncelikle kredi çekebilmek için sigorta sürenizin yeterli olması gerekmektedir. Sigortalılık süresinin yeterli olmadığı durumlarda ise bu şartı ortadan kaldırmak için çalışmakta olduğunuz iş yerinde 6 aylık süreyi doldurmanız gerekmektedir. Bu 6 aylık süreyi doldurmadan kredi çekilmesi gereken durumlarda ise daha önceden uzun süre çalışılan bir iş yeri olmuş ise buradan söz etmek faydalı olacaktır. Bu konuya getirilebilecek bir diğer çözüm ise kredi başvurusunu maaşın alındığı şubeden yapılmasıdır.

Ödenmemiş borcun olmaması: kredi başvurusu sırasında daha önceden almış olduğunuz ve ödemesi hala devam eden bir borç görüldüğünde kredi başvurusu çok yüksek olasılık ile onaylanmayacaktır. Bankalar kredi başvurusunu onaylamaya karar verseler de öncelikle 1 ay süresince bir inceleme yapacaklardır. Bu sebep ile ödemelerin düzenli yapılmasına fazlası ile dikkat edilmelidir. Ayrıca kredi kartı ödemelerinde ve bu ödeme için çekilen kredilerde de son dönem asgari ödeme tutarlarının ödenmesine çok dikkat edilmelidir.

Kredi notu: kredi notunun yüksek olması kredi alımını oldukça kolaylaştırmaktadır. Kredi notunun yüksek olmadığı durumlarda ise kredi notunu yükseltmek için bazı etkenlere dikkat etmek gerekmektedir. Daha önceden hiç kredi çekmemiş ve kredi kartı kullanmamış kişilerin kredi notlarını yüksek tutmaları oldukça zor olacaktır. Bu sebep ile kişinin en azından bir kredi kartını kullanmaları ve ödemelerini düzenli olarak yapmaları gerekmektedir.

Ödeme geçmişinin düzenli olması: borç ve ödemelerin geçmişinin iyi olması çok önemlidir. Bu sebep ile kredi ödemelerinin ve kredi kartı borç ödemelerinin düzenli olarak yapılmasına fazlası ile dikkat edilmelidir. Ayrıca son ödeme tarihi ve asgari ödeme tutarları konusuna da dikkat etmek gerekmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?
Kredi başvurularının olumlu sonuçlanması için en önemli faktörlerden biri kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notunun yüksek olması için ise geçmişte yapılan ödemelere dikkat etmek gerekmektedir. Daha önce kredi ve kredi kartı kullanılmış olunması ve ödemelerin düzenli olarak yapılmış olması kredi notunun yüksek olmasında yardımcı olmaktadır. Kredi notu için bazı değer aralıkları bulunmaktadır. Bu değer aralıkları ise şu şekildedir;

  • 700-1500 düşük puan aralığı
  • 1500-1700 iyi puan aralığı
  • 1700 ve üzeri ise çok iyi puan aralığı şeklinde değerlendirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu