Krediler

Konut Kredisini Erken Kapatma Durumunda Ceza Var mı? Ceza Tutarı Ne kadar

Mayıs 2014 tarihi itibari ile yürürlüğe giren kanunlar çerçevesinde tüketiciler, vadesi gelmeyen kredileri bir kısmını ödeyebilecekleri gibi konut kredisinin tamamını da erken ödeme imkanına sahip oldular. Konut kredisi aracılığı ile ev sahibi olmak isteyen kişiler için kredi onayını aldıkları anda kullanacakları kredinin geri ödemesi ile ilgili bir konut kredisi geri ödeme planı oluşturulmaktadır. Konut kredisi için belirlenen vade sonu tarihinden önce kapatıldığı durumlarda konut kredisini erken kapatmanın cezası olabilmektedir.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Tutarı Ne Kadar?
İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve diğer pek çok kredi çeşidinde erken ödeme durumlarında kişilere erken ödeme indirimleri yapılarak kolaylık sağlansa da konut kredileri için bunun tam tersi bir durum söz konusudur. Konut kredisi borcunun erken kapatıldığı durumlarda kişilere ceza uygulanmaktadır.

Bu cezanın uygulanma oranı bankalarda farklılık gösterse de bu tutar için genel miktar kapatılan kredinin yüzde 2’si oranında olmaktadır. 100 bin lira tutarında konut kredisi çekmiş kişiler için borcu erken kapatma durumunda kişilere uygulanacak olan cezanın tutarı 2 bin lira civarında olmaktadır. Ancak bu tutar bankalardan bankalara değişiklik gösterebilmektedir. Kişiler konut kredileri başvuruları onaylandığında imzaladıkları sözleşmelerin üzerinde bu borcun tutarı belirtilmektedir.

Konut Kredisi Ara Ödeme
Konut kredisi kullanımında sözleşme yapılırken kişiler için bir geri ödeme planı da hazırlanmaktadır. Kişiler konut kredisi için geri ödeme planı oluşturulurken ara ödeme yapacaklarını bankaya belirtmeleri durumunda kişilere konut kredisinin erken kapatılması hususunda herhangi bir ceza kesilmesi mümkün değildir. Anca ara ödeme yapılacağı sözleşme yapılırken belirtilmez ise taksit tutarlarının erken ödenmesi durumunda kişinin ödediği tutar toplam borçtan düşmekte ve kalan borç tutarı üzerinden kişilere ceza ödemesi uygulanmaktadır.

Konut kredisini erken kapatma durumunda uygulanacak cezanın tutarı bankadan bankaya göre değişse de bu tura yüzde 2’den fazla olmamaktadır. Ayrıca bankaların konut kredisi borcunu erken ödeme durumunda ceza uygulayabilmeleri her durumda söz konusu olmamaktadır. Bankaların kredi sahibi kişilere ceza uygulayabilmeleri için konut kredisinin sabit faiz oranına sahip olması gerekmektedir. Sabit faiz oranına sahip olmayan konut kredileri için erken ödeme durumunda bankaların kişilere herhangi bir ceza uygulamaları mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu