Krediler

Konut Kredisi Kullanılamayacak ve Engelleyen Durumlar Nelerdir?

Kira sorunundan kurtulup kendi evine sahip olmak isteyenler için konut kredisi çekerek bu hayali gerçekleştirmek çok daha kolay. Ancak emlak fiyatlarının yüksekliği ve hayat pahalılığı gibi faktörler sebebi ile kişiler yeni bir ev almak için birikim yapamamakta, birikim yapsalar dahi bu para yeni bir ev alabilmek için yeterli olmamaktadır.

Bu gibi durumlarda konut kredileri kişilerin yardımına koşmaktadır. Konut kredisi çekebilmek kişin kişilerin bazı şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Bu şartlar; kişilerin gelir durumu, sigortalılık süreleri, kredi notu ve alınmak istenilen konutun krediye uygunluğu. Ancak konut kredisinin kullanılamayacağı bazı durumlar da mevcut.

Konut Kredisini Engelleyen Durumlar
Kişilerin konut kredisini kullanabilmeleri için öncelik ile konutun krediye uygun olması gerekmektedir. Konutun krediye uygun olması için ise gereken şartlar; evin yapımının %80 oranında tamamlanmış olması, evin tapuda mesken olarak görünmesi, kat mülkiyeti olması ve tapuda haciz olmaması. Bu şartları taşıyan evler kredi kullanımına uygundur ve bu evler için konut kredisi çekilebilmektedir. Ayrıca apartmana ait olan otopark ve bodrum gibi ortak alanların tapuya dahil olması ve dubleks dairelerin ayrılıp iki ayrı kapı ile iki ayrı meskene dönüştürülmüş olan evler konut kredisi kullanımı için uygun değildir.

Son olarak ise kişilerin almak istedikleri ev herhangi bir akrabalarının evi ise konut kredisi için yapılan başvurular onaylanmaz. Bunun sebebi ise kişilerin konut kredisini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmalarıdır. Kişiler bu tip satışlarda evin bedelini yüksek miktarda göstererek daha yüksek tutarda kredi çekip nakit ihtiyaçlarını gidermek için konut kredilerini kullanırlar. Bankalar bu gibi durumları önlemek amacı ile akraba satışlarında konut kredisi başvurularına onay vermemektedir.

Krediyi Çekecek Kişiler İçin Kredi Kullanımını Engelleyen Durumlar
Konut kredisini çekmeye herhangi bir engel olmasa dahi kişilerin bireysel anlamda kredi çekmeye uygun olmayan bazı durumları olabilir. Kişilerin konut kredisini çekebilmeleri için öncelik ile sigortalı bir işte çalışılmaları gerekmektedir. Bankaların kişilere kredi vermek için istedikleri belgelerin arasında kişilerin gelir ve sigortalılık durumları mevcuttur. Gelir durumunu belgeleyemeyen kişiler için konut kredisi çekmek mümkün değildir. Bankalar için en çok önemli olan etken ise kişilerin kredi notudur. Kişilerin kredi notu verilirken daha önceki banka hareketleri ve banka geçmişleri göz önünde bulundurulmaktadır. Bankaların kişilerin kredi notuna bakmalarının sebebi ise kişilerin kredi ödemelerindeki güvenilirliğini tespit etmektir. Sadece konut kredileri için değil genel anlamda her türlü kredi için yapılan başvurularda bankalar öncelikle kişilerin kredi notuna bakıp krediye ön onay verirler ya da reddederler. Bu hususta kişilerin kredi notunu mümkün olduğunca yüksek tutmaları oldukça önemlidir. Tüm bu şartları yerine getiren kişiler için ise konut kredisine başvurarak bu kredi ile bir ev sahibi olmak oldukça kolaydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu