Bankalar

Garanti Smart Fon Nedir? Smart Fon Çeşitleri Nelerdir?

Katılımcıların katılım belgelerinin karşılığında para toplanması ve ardından bir portföy oluşturarak bu oluşturulan portföyün işletilmesi amacı ile kurulan mal varlığına kısaca yatırım fonu denilmektedir. Katılım fonlarında çok küçük miktarlar ile katılmak mümkün olduğundan küçük yatırımlarda bulunarak başlamak isteyen kişiler paralarını bu yatırım fonlarında değerlendirebilirler. Yatırımcılar değerlendirmek istedikleri miktardaki parayı yatırım fonlarına yatırarak bu paranın profesyoneller tarafından değerlendirilmesine imkan verebilirler.

Yatırım fonları A tip yatırım fonu ve B tip yatırım fonu olmak üzere ikiye ayrılır.
A tipi yatırım fonlarında portföy minimum tutar olarak yüzde 25 oranı ile Türk şirket hisse senedini bulundurmak zorundadır. Geri kalan tüm yatırım fonları ise B tipi yatırım fonu grubuna girmektedir. B tipi yatırım fonlarını A tipi yatırım fonlarında ayıran nokta ise yüzde 25 oranında Türk şirket hisse senetlerini bulundurma zorunluluğu olmamasıdır. N tipi fonda işlem yapan kişiler bu fonlardan fazla kazanç beklememelidirler. Ancak aynı zamanda bu fonlar ile zarar etmek de mümkün değildir. Kısacası risk olanı bulunmayan ancak çok kazanç da sağlamayan yatırım fonlarıdır. Bu sebep ile küçük oranlar ile yatırım yapmaya başlamak isteyen kişiler ya da paralarını sağlama almak isteyen kişiler ilk başta zarara uğramamak için B tipi yatırım fonlarını seçmektedirler. Smart Fon ise yatırım fonları arasına yeni girmiş bir fon çeşididir. Garanti yatırım fonlarından birisi olan Smart Fonlar ile sadece Türk hisse senetleri ile tahvil piyasalarında yatırım yapmak zorunda değilsiniz. Bu fon ile ayrıca ABD, Avrupa ya da gelişmekte olan ülkelerin piyasalarında olan hisse senetleri ile tahvil ve yabancı borsaların yatırım fonlarına da yatırım yapabilmeniz mümkündür. Aynı zamanda altın ve diğer değerli maden çeşitlerine de yatırım yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Smart Fon yatırım fonunun amacı orta ya da uzun vadede TL para birimi üzerinden yüksek getiri elde edebilmektir.

Smart Fon Çeşitleri
Garanti Smart Fon çeşitleri üç çeşit olarak sıralanabilir. Smart Temkinli, Smart Dengeli ve Smart Büyüme fonlarıdır. Yatırımcılar bu fon çeşitlerinden birisini seçerek yatırımlarını daha geniş imkanlar dahilinde değerlendirebilirler. Ayrıca Smart Fonlar ile yatırımlarınızdan daha kısa sürede daha fazla oranda kazanç sağlayabilmeniz mümkündür.

Hangi Smart Fonu Seçmek Gerekir?
Paralarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar hangi smart fon seçeneğini seçeceklerine, hangi oranlardaki riskleri göz önüne alacaklarına göre karar vermelidirler. Bu smart fonların isimlerinden de kolayca anlaşılabilmektedir; temkinli smart fon, dengeli smart fon ve büyüme smart fon. Smart temkinli fon; kısa vadede kar amacı taşımayan müşterilere hitap eden bir yatırım fonu türüdür. Riski azdır ancak kazanç da bu oranda düşüktür. Ancak kar az da olsa yine de kar edilmektedir. Smart dengeli yatırım fonunun amacı piyasalardaki dalgalanmaların bilincinde olan müşterilerin yatırımlarını değerlendirmeleridir. Bu fonda risk biraz daha artsa da kazanç da o oranda artmaktadır. Smart büyüme fonu ise piyasalardaki ciddi dalgalanmaların bilincindeki yatırımcılara hitap etmektedir. Smart büyüme fonu uzun vadeli yatırımlardır ve kar getirisi oldukça fazladır.

Smart Fon Başvuru ve İşlem Bilgileri
Garanti smart fona başvurmak isteyen kişiler Garanti İnternet Bankacılığı aracılığı ile bu başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Smart fonun işlem saatleri alım işlemleri ve satım işlemleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Smart fonda işlem alım saatlerinde 13:30 saatine kadar verilen emirler ertesi iş günü içerisindeki fiyat ile ertesi iş günü işlem yapılmaktadır. 13:30 sonrasında verilen emirler ise iki gün sonrasının fiyatı ile iki iş günü sonrasında yapılmaktadır. Smart fon satış işlemlerinin saatleri ise yine 13:30 saatine kadar verilen emirlerde bir sonraki iş günü içerisindeki fiyat ile bu gün içerisinde yapılırken 13:30 sonrasında verilen emirlerde iki iş günü sonrasının fiyatı ile ancak diğerlerinden farklı olarak üç iş günü sonrasında işlem yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu