Krediler

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir? Avantajları Nelerdir?

Günümüzde bankalardan kredi çekmek çok da kolay değildir. Belgelenmiş gelir durumu ve sigortanın yanı sıra aynı zamanda kişinin kredi notu da krediyi alabilmek için yeterli olmalıdır. Kişinin alabileceği maksimum kredi tutarı ise kişinin bu bilgilerine göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kişinin kredi alıp alamayacağı da bu bilgilere göre değişmektedir.

Kredi Notunuz Düşükse İpotekli İhtiyaç Kredisine Başvurabilirsiniz
Kredi notu yeterli olmayan kişilerin kredi alabilmesi pek de kolay değildir. Kredi notunu yüksek tutabilmek için ise yapılması gereken pek çok şey bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ise kişinin ödeme geçmişinin düzenli olmasıdır. Hayat pahalılığı ve kişilerin birçok ödemesi olması ise kredi notunu yüksek tutmasını zorlaştırmaktadır. Bu gibi durumlarda ise bankalardan tercih edilebilecek başka bir kredi yöntemi de ipotekli ihtiyaç kredileridir.

Genel ihtiyaç kredileri ile kıyasla daha uzun vadeli olan ve daha yüksek tutarlı kredilere ihtiyaç duyulduğunda ipotekli ihtiyaç kredilerinden yararlanılabilmektedir. Ancak ipotekli ihtiyaç kredisini kullanmak istemek de yeterli olmamaktadır. Bu krediyi kullandırmamak ya da kullandıracaklarsa kredinin tutarının ne olacağı, vade süresi tamamen bankaların kararı ile gerçekleşebilmektedir.

İpotekli İhtiyaç Kredisinin Avantajları
İpotekli ihtiyaç kredisi birden fazla alanda kullanılabilmektedir. Örneğin birden fazla bankaya borcunuz varsa ve bu borcu tek bir bankada toplayıp ödemek istiyorsanız ipotekli ihtiyaç kredisinden yararlanabilirsiniz. Bu işleme borç yapılandırma işlemi denilmektedir ve borcu olan kişiler için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Özellikle ipotekli ihtiyaç kredilerinde kişi bankaya garanti olarak bir ipotek gösterdiği için bu krediler daha yüksek oranlı olmaktadır. Aynı zamanda daha az faiz oranları ile daha uzun vadelerde bu kredileri ödemek mümkündür.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Riskli Midir?
İpotekli ihtiyaç kredilerinde bir mal ipotek olarak gösterildiğinden bu kredilerde her zaman bir risk mevcuttur ancak ödemeler düzenli olarak yapıldığı sürece ipotekli ihtiyaç kredilerinin hiçbir tehlikesi olmayacaktır. Aksine ipotekli ihtiyaç kredilerinin çok büyük avantajları mevcuttur. Aynı zamanda yüksek tutarlı kredi ihtiyacı duyan kişiler de ipotekli ihtiyaç kredisi çekebilmektedir. Genel ihtiyaç kredilerinde çekebileceğiniz kredi tutarı fazla yüksek olmamaktadır. Ancak ipotekli ihtiyaç kredilerinde herhangi bir mal varlığınızı ipotek ettirerek çok daha yüzsek meblağlarda kredi çekebilmeniz mümkündür. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu krediler tehlikeliymiş gibi görünse de ödemeler düzenli yapıldığı takdirde hiçbir sorun olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu