Krediler

Emekli Maaşı İle PTT Kredisi Nasıl Alınır? Koşullar Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Emekli maaşlarının yetersiz olduğu durumlarda emekli kişiler kredi çekme ihtiyacı duyabilirler. Çalışmayan ve emekli kişiler için kredi çekmenin zor olduğu düşünülse de PTT aracılığı ile emekli kişiler de kredi çekme imkanından faydalanabilirler. Emekli kredileri düşük faizleri sebebi ile günümüzde daha çok tercih edilmeye başlandı. Özellikle PTT kredileri uygun faiz oranları ile kredi ihtiyacı olan bireyler tarafından tercih edilmekte.

PTT İhtiyaç Kredisi İçin Gereken Koşullar Nelerdir?
Emekli olan kişiler için kredi tutarı en az 500 TL en fazla ise 45 bin TL tutarında olması gerekir. PTT ihtiyaç kredisinin geri ödemesi en fazla 36 ay vade ile yapılabilmekte. Emekli olan kişiler 10 TL tutarındaki PTT kredi kullandırma ücretini ödemek zorundalar. PTT ihtiyaç kredisini kullanmak isteyen kişilere hayat sigortası yapılır ve kişilerin bu sigorta için ödemeleri gereken tutar kişiden kişiye değişir.

PTT ihtiyaç kredisini kullanabilmek için ise belli bir yaş aralığında olmak gerekli. Normal şartlar altında 80 yaş üstü kişilere kredi verilmez. Ancak eğer 12 ay vade ile ödeme garantisi verilirse bu yaş sınırı 82’ye kadar çıkabilir. Yani kredi çeken kişilerin kredilerinin geri ödemeleri 83 yaşına geldikleri zaman tamamlanmış olmalıdır.

PTT İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvurmak Gerekir?
PTT ihtiyaç kredilerine başvuru bizzat emekli kişi tarafından PTT şubelerinden yapılır. Emekli maaşını PTT ile alan emekli kişiler nüfus cüzdanları ile herhangi bir PTT şubesine giderek PTT kredi başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalıdırlar. Başvuru formunun tesliminin ardından PTT çalışanı formdaki bilgileri sisteme girer ve kredinin çıkıp çıkmayacağını hemen o an ya da birkaç gün içerisinde ihtiyaç sahiplerine bildirirler. Eğer kredi onaylanırsa kredi sahibi ile PTT ihtiyaç kredisi sözleşmesi hazırlanır ve imzalanır. Para nakit olarak emekli olan kişi tarafından bizzat çekilebilir.

Emekli Olmayan Kişiler PTT Kredisi Alabilir mi?
PTT ihtiyaç kredisini sadece emekli maaşını PTT ile çeken kişiler alabilirler. Ayrıca İNG Bank emekli maaşını PTT ile alan kişilerin yanı sıra PTT müşterisi olan kişilere de PTT ihtiyaç kredisini vermektedir. Kredi ihtiyacı olan kişiler PTT ihtiyaç kredisini anlaşmalı bankalar aracılığı ile düşük faiz oranları ile alabilmektedirler. PTT ihtiyaç kredisi için anlaşmalı bankalar; Deniz Bank, İNG Bank TEB ve Vakıf Banktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu