Kredi Notu

Findeks Kredi Notu Nedir ve Neye Göre Hesaplanır?

Findeks kredi notu, bankalardan kullanılmış olunan bireysel tüm krediler ve kredi kartı hesaplarındaki geçmiş verilerin hesaplanması ile oluşturulmaktadır. Findeks kredi notu yüksek olduğu zaman kredilere çok daha rahat erişilebileceği gibi aynı zamanda daha uygun faiz oranları ile kredi kullanmak mümkün olmaktadır.

Findeks Kredi Notunun Etkenleri
Findeks kredi notu finansal hareketler ve reel sektörde yapılan harcamalardan oluşan bir anlamda bankacılık karnesidir. Findeks kredi notunu etkileyen 4 farklı etken vardır. Bunlar; kredi ve kredi kartı ödemeleri, mevcut borç durumu ve yakın zamanlı krediler ve kredi kulanım oranıdır.

Kredi ve kredi kartı ödemeleri: kredi ve kredi kartı ödemelerinin findeks kredi notu üzerinde yüzde 30 oranında bir etkisi vardır. Daha önceki zamanlarda başvurulan ve kullanılan kredilerin ödeme düzenleri 3’te 1’e denk gelen bir orana sahip olmaktadır. Ayrıca bir diğer önemli etken de kredi kartının son ödeme tarihlerini geçirmemektir.

Mevcut borç durumu: son güncel mevcut borç durumu ve hesapların son hali ise toplamda yüzde 25 oranında etkili olmaktadır. Ödenmekte olunan bir kredi veya karşılanamayan bir ödeme varsa bu etkenlerin kredi puanı üzerindeki etkisi 4’te 1 oranında olumsuzluk yaratmaktadır.

Yakın zamanlı krediler: daha önce hiç kredi kullanılmadıysa ya da sürekli olarak kredi başvurularında bulunuluyorsa bu durumlar findeks kredi oranı üzerinde yüzde 20 oranında düşüşlere sebep olmaktadır. Bu sebep ile sürekli olarak kredi başvurularında bulunmak ya da ardı ardına kredi kullanmak da çok sağlıklı sonuçlar doğurmamaktadır.

Kredi kullanım oranı: eğer daha önce kredi kullandıysanız findeks kredi notu diğer kişilere oran ile çok daha yüksek çıkmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi hiç kredi kullanmamanın findeks kredi notu üzerinde çok olumlu etkisi bulunmamaktadır. Bir kişinin daha önce hiç kredi kullanılmaması durumunda bu kişinin yüzde 15 oranında bir puan kaybı olmaktadır. Bankalar, ödeme ve harcama alışkanlıklarınızı bu yöntemler ile tespit etmektedirler.

Findeks Kredi Notu İçin Değerlendirmeler
Findeks kredi notu için bazı puan aralıklarında değerlendirmeler bulunmaktadır. Bu değerler şu şekildedir;

  • 0-699 en riskli puan aralığı
  • 700-1099 orta riskli puan aralığı
  • 1100-1499 az riskli puan aralığı
  • 1500-1699 iyi puan aralığı
  • 1700-1900 çok iyi olarak değerlendirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu