Kredi Notu

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Sorgulama. Paraya ihtiyaç her dönem karşımıza çıkan önemli bir durum. Böyle bir durumla karşılaşan tüketiciler ilk olarak bankalara kredi başvurusunda bulunuyor. Ancak kredi çekebilmek için  bazı kriterlerinde yerinde olması gerekiyor ki bunlardan biri de kredi notudur. Kredi notu sorgulama nasıl yapılır bilmiyorsanız yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi çekmenin altın kurallarından biri kredi notunun makul seviyelerde olması. Bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerin bazı bilgilerini kontrol ederler. Bunlardan biri çalışma durumunuz yani gelir belgeniz, bir diğeri ise kredi notunuzdur. Eğer sabit bir geliriniz varsa bankalara rahatlıkla başvuruda bulunabiliriniz. Ancak burada ikinci faktör devreye giriyor. Oda kredi notudur.

kredi notu sorgulama
kredi notu sorgulama

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notunuz eğer iyi denebilecek seviyelerde ise kredi almanızda hiçbir sıkıntı yok.

kredi notu nedir

Yukarıda ki tabloyu kredi verecek banka mutlaka inceleyecektir. Eğer kredi notunuz 699 puan ve altında ise kredi başvurusunda bulunmanıza dahi gerek yok, çünkü banka direkt ret cevabı verecekti. Ayrıca aldığınız her ret cevabı kredi notunuzun daha da düşmesine neden olacak. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan once kredi notunuzu bilmeniz size her durumda avantaj sağlayacaktır. Peki kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

kredi notu sorgulama nasıl yapılır
kredi notu sorgulama nasıl yapılır

Kredi notu sorgulama nasıl yapılır sorusunu birçok tüketici merak ediyor. Kısaca değinelim. Kredi notu sorgulama yapmanın bir çok yolu bulunuyor. Herhangi bir bankanın internet bankacılığından öğrenebileceğiniz gibi Findeks üzerinden de öğrenebilirsiniz. Her iki yöntemde ücretli (kredi notunuzu ücretsiz öğrenme şansınız yok). Ancak bizim tavsiyemiz Findeks’e üye olarak düzenli olarak risk raporu almanız. Böylelikle hangi davranışınızın kredi notuna nasıl etki ettiğini görerek ileride oluşabilecek olumsuz durumlarında önüne geçmiş olursunuz.

Şimdi kredi notu sorgulama işlemini nasıl yapılır anlatalım. Öncelikle Findeks’e ücretsiz üye olun. Panelinize giriş yaptıktan sonra sol tarafta “Risk Raporu” sekmesi göreceksiniz. Risk Raporunu tıkladığınızda sizden ödeme bilgileri istenecektir. Ancak gözünüz korkmasın, ücreti 7,5 TL+KDV. Bilgileri doğru girdikten sonra ödemeyi gerçekleştireceksiniz. Hepsi bu kadar. Daha sonra size ait raporunuzu görebilirsiniz. Bu raporunuzun içerisinde son 5 yılda ki kredi, kredi kartı ve avans hesabınıza ait tüm borç durumu, ödeme, gecikme ve yasal takip varsa hepsini görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu