KredilerPratik Bilgiler

En Uygun Kredi Nasıl Bulunur?

En uygun kredi nasıl bulunur sorusu genellikle kredi çekme yoluna giden fakat karar veremeyen tüketicilerin aklını fazlasıyla meşgul etmektedir. Çünkü her kredi kullanan tüketici en uygun vade ve en uygun masraf hangi bankada ise ordan kredi kullanmayı tercih eder. Bu nedenle kredi çekmeden once yapmanız gereken küçük bir araştırma yapmak. Sizlerde bu sayede en uygun krediyi bularak daha rahat bir ödeme planı gerçekleştirebilirsiniz.

Mali konuda sıkıntılar yaşanması dönemsel olarak başımıza gelebiliyor. Ancak sadece bu durumda değil, bazen de yatırım yapmak, bazı durumlarda ise ev veya araç almak için kredi başvurusunda bulunabiliyoruz. Fakat unutulmamalıdır ki her bankanın kredi faiz oranları ve masrafları değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle çekilecek kredi belirlenirken, dikkate alınması gereken bazı kriterler mevcuttur. Peki bu durumda hem bütçe için hemde zarara uğramamak için en uygun kredi nasıl bulunur?

En Uygun Kredi Nasıl Bulunur?

Öncelikle hangi amaç için kredi çekeceğiniz belirlemeniz gerekiyor. Örneğin taşıt almak için çekilecek kredi ile konut almak için çekilecek kredi arasında faiz ve masraf gibi kalemler değişkenlik gösteriyor. Vadeler uzun ve aylık ödenecek tutar tüketicinin ödeme gücüne gore belirlenir. Ayrıca yatırım yaparken çekilen krediler de masraf ve faiz nedeni ile getiri yerine size zarar ettirebilir. Kredi çekerken acele etmeniz belki de size fayda sağlamak yerine zarar verebilir.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı kredi çekmeden once mutlaka hangi kredi çekeceğinizi belirlemesiniz. Yalnızca kredi faiz oranlarına bakılarak kredi başvurusunda bulunmak son derece yanlıştır. Bazı bankaların kredi faizi düşük olsa da, gider ve masraf adı altında yapılan kesintiler fazla olabilir. Bu durumda fazla faiz ödememenize ragmen masraflarla birlikte ödeyeceğiniz tutar çok fazla olabilir.  Ayrıca son yapılan düzenleme ile dosya masrafı sabitlendi. Her kredi için alınan dosya masrafı yüzde 0,5’tir. Bu nedenle bankanın dosya masrafı adı altında yapacağı kesinti miktarını mutlaka kontrol edin.

en uygun kredi nasıl bulunur
en uygun kredi nasıl bulunur

Her bankanın kredi faiz oranları ve masrafları farklıdır. Ayrıca bankalar dönemsel olarak kredi kampanyaları yapıyor. Bunları takip ederek de uygun kredi kullanabilirsiniz. Sadece bunlarla kalmayıp bankaları dolaşarak çekeceğiniz kredi tutarına gore toplam masraf, vade, faiz oranları ve toplam ödeyeceğiniz tutarları karşılaştırarak daha sağlıklı bir karar verebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu