KredilerPratik Bilgiler

Faizsiz Kredi Nedir?

Faizsiz Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Faizsiz araç, konut ve ihtiyaç kredilerinden yararlanmak veya bilgi sahibi olmak isteyenler yazımızın devamını okuyarak gerekli bilgilere ulaşabilirler.

Faizsiz kredi 2017 yılında da verilmeye devam ediyor. Kimi tüketici inancı gereği faizli kredi kullanmak istemediğinden faizsiz kredi alabilmenin yollarını arıyor. Öncelikle faizsiz kredi nedir bir bakalım.

Faizsiz Kredi Nedir?

Sıfır faizli krediler olarak da adlandırılan faizsiz krediler, kullanılan kredi miktarının belirlenmiş takvimler için belirli aralıklar ile geri ödenmesi ve alınan kredi tutarının üzerine herhangi bir ekleme yapılmaması ile beraber sadece ana paranın geri ödenmesi şeklinde alınan bir kredi türüdür. Sıfır faizli kredi kullandığınız zaman toplamda sadece aldığınız tutar kadar geri ödeme yaparsınız.

Ancak burada birçok tüketicinin kafası karışmaktadır. Nedeni ise her faizsiz kredinin sıfır faizli kredi olmamasıdır. Çünkü sıfır faizli kredinin ödemeleri sadece ana para olurken, bazı faizsiz kredilerin ödemesi ana para+kar payı şeklinde olabilmektedir. Örneklerle devam edelim.

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Sıfır Faizli Kredi

Sıfır faizli krediler genellikle otomobil kampanyalarında karşımıza çıkıyor. Otomobil firmalarının ticari satışlarını arttırmak hedefi ile yola çıkarak dönemsel olarak yaptıkları sıfır faizli kredi türleri buna örnek verilebilir. Örneğin 30 Bin TL için 24 ay sıfır faizli bir kampanya düzenleyen otomobil şirketinden aldığınız otomobil için, kredi ödemenizi ana para olan 30 Bin TL olarak yaparsınız (Bu kampanyalarda peşinat zorunludur, kampanyaya sadece kalan kısım dahil edilir). Böylelikle faiz ödemeden sadece  ana parayı ödemiş olursunuz. Böyle bir kredi sıfır faizli kredi veya faizsiz kredi olarak adlandırılır.

Bir diğer sıfır faizli kredi ise KOSGEB’in devlet desteği olarak devlet bankaları aracılığı ile iş kurmak isteyen veya mevcut işini büyütmek isteyen girişimciler için verdiği bir kredi türüdür. Bu krediden faydalanmak isteyen girişimcilerin KOSGEB’in belirli aralıklarla yaptığı eğitim programlarına katılarak sertifika alması gerekiyor. Sonrasında iş planını bir proje halinde KOSGEB’e teslim ederek gerekli inceleme için beklemesi gerekli. Daha sonra İş planı uygun görülen girişimcilere KOSGEB tarafından sıfır faizli kredi verilmektedir. KOSGEB’in hangi sektörleri desteklediğini merak ediyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Faizsiz Kredi

Diğer bir faizsiz kredi ise sadece inancı gereği bankaya faiz ödemek istemeyen tüketiciler için yapılan bir uygulamadır. Yani bu kredi türünde sıfır faiz durumu söz konusu değildir. Konunun daha iyi anlaşılması için örnekle açıklayalım.

Bir konut almak istiyorsunuz ancak inancınız gereği faiz ödemek istemiyorsunuz. 200 Bin TL değerinde bir konut buldunuz ve peşinatınız 100 Bin TL. Kalan 100 Bin TL’yi tamamlamak için mecburen konut kredisi kullanmanız gerekiyor ancak faiz ödeyeceğiniz için sıcak bakmıyorsunuz. O zaman yapmanız gereken tek bir şey var. Bir Katılım Bankasına müracaat etmek.

Katılım Bankaları konut veya otomobil için faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Ancak bu kredi sıfır faizli kredi değildir. Katılım bankalarının çalışma mantığı şu şekildedir;

Kalan 100 Bin TL için Katılım Bankasına konut kredisi için başvuruda bulunduğunuzda banka size bu parayı elden vermez. Öncelikle gerekli evrakları tamamlamanızı ister ve bu işlemler sonrası bu evi sahibinden satın alarak üzerine eksik tutarı ilave eder, en sonunda da kar payını da ekleyerek size satış yapar. Yani örnekle konut size 250 Bin TL’ye mal olur (Rakamlar sadece örnekleme için verilmiştir, hiçbir bankayı kapsamaz). Böylelikle aldığınız paraya karşılık fazla para ödemediğinizden bu kredi türü faizsiz kredi olur. Sadece ürün için fazla para ödersiniz. Böyle bir durum ticaret olduğundan faize girmeyeceği için dolayısı ile faizsiz kredi olarak adlandırılır.

Bu yazımızda faizsiz kredi nedir ve faizsiz kredi nasıl alınır sorularının cevabını vermeye çalıştık. Aklınıza takılan her türlü soru için iletişim bölümünden bağlantı kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu