Blog

Senetle Telefon Almak Mantıklı mı?

Senetle Telefon Almak Mantıklı mı?

Yeni bir blog yazımla karşınızdayım. Sorunlarınıza ortak olmak her zaman en büyük mutluluğum olmuştur. Gerek mail ve gerekse iletişim kanallarından bana ulaşan ve bu yönde iyi reaksiyon gösteren ziyaretçilerimin olduğunu bilmek ayrı bir sevinç kaynağım. Bu seferki yazım senetle telefon veya taksitle telefon almak isteyen kişilere doğruları aktarmak için. Neyse sözü çok uzatmadan başlayalım. Yazımı mutlaka sonuna kadar okuyun, pişman olmayacaksınız.

Son yıllarda kredi kartından alışveriş bir hayli arttı. Özellikle cep telefonu, tablet ve bilgisayarlar alışveriş furyasının başını çeken ürünlerden. Hal böyle olunca ödenemeyen kredi kartı borçları yüzünden icra dairesinde ki dosyalar raflara sığmaz olmuştu. Bu duruma dur demek isteyen Hükümet yetkilileri geçtiğimiz yıllarda cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik ürünler için kredi kartlarından taksit seçeneğini kaldırmıştı.

Birçok kesim bu kısıtlamaya tepki gösterse de bana göre doğru bir karardı. Sahip olma güdüsü birçok insanı mali sorunlarla baş başa bıraktığı bir gerçek. Kendimiz bu duruma dur diyemediğimiz için haliyle birileri bizi gördü ve daha fazla dayanamayarak gerekli adımları attı.

Peki neden senetle cep telefonu alıyoruz.

Bu sorunun iki cevabı var (bana göre);

1.Sevdiğimiz veya özellikleriyle bizi alp dağlarına çıkarmaya aday cep telefonunu alarak gerçekten kullanmak için!

2.Senetle aldığımız cep telefonunu, kutusunu bile açmadan satarak nakit ihtiyacımızı karşılamak için.

Şimdi bu konuları biraz inceleyelim. 1. seçeneği fazla konuşmamıza gerek yok. O kişilere cep telefonları ile mutluluklar dileyelim hep beraber. Asıl sorun 2. seçenek.

Geçimin her geçen gün zorlaştığı şartları göz önünde bulundurursak para her zaman önemli bir konumda. Sadece geçimin zor olduğu dönemlerde değil, tarih yaprakları hangi yılı gösterirse göstersin hep ilk gündem maddesi. Nasıl ki bir devletin ekonomisi o devletin gücünü gösteriyorsa, bir insanın hesabı da o insanın az çok gücünü temsil ediyor (çağımızda öyle maalesef).

Şimdi konudan uzaklaşmadan asıl işimize dönelim. Eğer bu yazıyı okuyorsanız sizde 2. gruptasınız. Yani mali olarak sıkıntıdasınız. Peki bu duruma nasıl geldiniz, daha doğrusu neden senetle telefon arıyorsunuz bir bakalım.

-Kredi alamıyorsunuz. Kredi notunuz oldukça düşük veya daha önce idari bir takibe girdiniz ve kredi notunuz sıfır. Bu nedenle bankalardan kredi kullanamıyorsunuz.

-Kredi kartınız zaten dolu. Her ay maaşla birlikte asgarisini yatırıyorsunuz ancak tekrar kullanmak zorunda olduğunuzdan bir türlü kapanmıyor. Yani karttan nakit avansta çekemiyorsunuz.

-Kredili mevduat hesabınız yok veya var olan hesabınızda ağzına kadar dolu.

-Sağdan soldan borç aradınız. En yakın arkadaşınızı aradınız yeni ev almış, başka bir arkadaşınızı aradınız o da yeni aldığı arabanın taksitlerini ödüyor, başka birini aradınız o sizden beter… bu seçenek için çok örnek verilebilir ve uzayıp gider. Biz kısa tutalım.

Doğal yollardan para bulamayacağınızı anlayınca bu kez internetten senetle kredi aramaya başladınız. Özellikle facebook’tan birçok profilin senetle para verdiğini görünce umutlandınız ama onların dolandırıcı olduğunu anlamanız çok da uzun sürmeyecek. Hatta bununla ilgili şöyle bir yazım var; Gerçekten senetle kredi veren var mı. Bu yazıyı ve yorumları okuyarak dolandırılanları görebilirsiniz. Bu nedenle böyle bir niyetiniz varsa arayışı hemen bırakın, açık ve net söylüyorum ki İNTERNETTEN SENETLE KREDİ BULAMAZSINIZ.

Peki şimdi ne yapacağız dediğinizi duyar gibiyim.

Şimdi sıra geldi senetle telefon alıp nakde çevirmeye. Bunun için google’ye yazdınız;

Senetle telefon almak istiyorum, senetle cep telefonu nereden alabilirim, kredi kartsız taksitli cep telefonu nereden alınır, elden taksitle telefon almak istiyorum, senetle telefon satan yerler, taksitle telefon satan yerler… Bu cümleler daha çok uzayıp gider. Ama asıl soru taksitle telefon almak mantıklı mı?

Bu konuyu derinlemesine bir inceleyelim. Senetle telefon almak isteyenlerin birçoğu, aldığı telefonu satarak o anki ihtiyaçlarını karşılamak istiyor. Senetle veya taksitle telefon almanın bir çok yolu var.

Özellikle taksitle telefon almak istiyorum diyorsanız, faturalarınızı daha önce düzgün ödemişseniz herhangi bir problem yok. Hangi hat kullanıyorsanız o operatörün satış noktasına giderek hiçbir peşinat ödemeden 3-5 imza atarak istediğiniz telefonu taksitle alabilirsiniz.

Evkur gibi çok ürünlü ve kredi kartsız senetle telefon satan alışveriş merkezlerini ziyaret ederek buradan da senetle cep telefonu alabilirsiniz.

Veya internetten kurumsal olmayan satış firmalarından senetle cep telefonu siparişi vererek de  alabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi senetle telefon bulmanızda problem yok. Eğer alıp kullanacaksınız bunda da problem yok. Asıl sorun aldığınız ürünü nakde çevirmeniz sonrasında başlıyor.

Örnek verecek olursak;

GSM operatöründen veya herhangi bir AVM’den bir telefon aldığımızı farz edelim. Nakit fiyatı 3 Bin TL olsun. Senetle veya taksitle aldığımız için üzerine vade adı altında bir miktar daha bindirecekler (özür diliyorum bu kelimeyi kullandığım için) ve fiyatı 4200-4500 TL olacak. Tabi ki bunu nakde çevirmek amaçlı aldığımızdan mecburen 2. el cep telefonu satan bir yere götürüp kutusunu bile açmadan satacağız. Cep telefonu bayisi, bu telefonu başkasına satarak kar yapmak isteyeceğinden en fazla 2500 TL verecektir. Şimdi bu işten ne kadar zararlı çıktık bir hesaplayalım.

Elimize 2 Bin 400 TL geçtiğine göre, bizimde bu telefona ödeyeceğimiz tutar 4 Bin 500 TL olacağına göre zararınız (çok matematik bilmeye gerek yok) tam 2 Bin 100 TL. Yani sayı bilimine göre zararınız Yüzde 87,5. Hadi geçmiş olsun.

Zaten var olan borçlar bizi sıkıştırmışken şimdi birde hiç kullanmadan sattığımız telefonun taksitini ödemek zorunda kalacağız.

En başta sorduğumuz sorunun cevabını verebiliriz artık. Hatırlamak için bir daha soralım. Senetle telefon almak mantıklı mı?. Bu sorunun iki cevabı var;

-Eğer senetle aldığınız telefonu uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız bir problem yok. Hiçbir zaman tasvip etmesem de en azından diğer seçeneğe göre daha masum bir hamle.

-Paraya ihtiyaç duymanızdan kaynaklı senetle telefon alacaksanız kesinlikle uzak durun. Çünkü çok fazla düşünmeden attığınız bu adım sizi çok fazla zorlayacaktır (Hem de hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar).

Bunun yerine bu süreci kendi imkanlarınızla atlatmaya çalışın. “Başka çarem yok” gibi cümleler kurarak bu yanlışı meşrulaştırmayın. Unutmayın ki insanlar en büyük hataları çaresizlik içindeyken aldığı hızlı kararlar ile yaparlar.

Benim diyeceklerim bu kadar. Bu yazımda senetle telefon almak mantıklı mı sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Bir daha ki blog yazımda görüşmek üzere hoşçakalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu