Kredi KartıPratik Bilgiler

Akbank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma Yöntemi

Akbank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma Yöntemi

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kredi kartı kullanımı son yıllarda oldukça arttı. Rakamlara göre ülkemizde 177 Milyon kredi kartı kullanılıyor. Bu da gösteriyor ki birden fazla kredi kartı kullanıyoruz. Kredi kartlarını bu kadar sık kullanmamızın sebeplerinden biri de internet alışverişi için uygun bir ödeme aracı olması.

Son dönemlerde internet üzerinden yapılan alışveriş ivme kazanarak devam ediyor. Ancak güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor. Her ne kadar internet alışverişlerinde 3D güvenlik ağı kullanılsa da kurumsal olmayan firmalardan alışveriş yapmamayı tercih edin.

Yapılan araştırmalar kredi kartına sahip olupta internet alışverişinde kullanmayan ancak kredi kartlarının internet alışverişine açık olan tüketicilerin sayılarının hiçte azımsanmayacak kadar az olmadığı gösteriyor. Bu nedenle bankalar müşterilerine gönderdikleri kredi kartlarını artık internet alışverişine kapalı olarak gönderiyor.

Yapılan son düzenleme ile birlikte bu tip sorunların önüne geçmek için 31 Aralık 2017 tarihinde internet alışverişine açık olan tüm kredi kartları alışverişe kapatılacak. Şuan mevcut kullanmakta olduğunuz kredi kartları da dahil. Bu nedenle bu tarihe kadar kredi kartınızı internet alışverişine açmak için bankanıza onay vermeniz gerekiyor.

Akbank Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Ülkemizin öncü özel bankalarından Akbank’a ait bir kredi kartı kullanıyorsanız Akbank kredi kartını internet alışverişine açma yöntemini de bilmeniz gerekiyor. Yöntemler gayet basit. Sadece 1-2 dakikanızı ayırarak Akbank kredi kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz.

1.SMS Onayı İle;

Akbank Axess kredi kartını internet alışverişine açma yöntemlerinden en basiti SMS onayı ile açmak. Bunun için yapmanız gereken INTERNET yazarak 8885’e göndermek. Sonrasında size bir bildirim SMS’i gelecektir.

2.Müşteri Hizmetleri Numarası İle;

Eğer SMS aracılığı ile Akbank kredi kartını internet alışverişine açmak istemiyorsanız bir diğer yöntem Akbank Müşteri hizmetleri numarasını aramak. 444 2 525 numaralı telefonu aradığınızda sesli yanıt sistemine bağlanacaksınız ve burada Kredi kartımı internet alışverişine açmak istiyorum demeniz gerekiyor.

Sonrasında sizden Müşteri numaranız, Kart numaranız veya TC kimlik numaranızdan herhangi birini tuşlamanızı isteyecektir. Daha sonra kart şifrenizi tuşlamanız gerekiyor. Bu bilgileri doğru girdikten sonra Akbank Müşteri Temsilcisine bağlanacaksınız. Müşteri temsilcisine onay için aradığınızı söylediğinizde gerekli işlem yapılarak Akbank kredi kartınız internet alışverişine açılacaktır.

3.İnternet Bankacılığı İle;

Yukarıda yöntemler yerine internet bankacılığını da kullanabilirsiniz. Öncelikle Akbank internet bankacılığına giriş yapın. Açılan menünün üst kısmında Kartlarım bölümünü göreceksiniz. Mause ile buraya geldiğinizde bir menü daha açılacak ve burada Kredi Kartlarımı seçin.

 

Yukarıda ki resimde de görüldüğü gibi Güncelle dediğinizde kart listeniz gelecektir. Burada ince bir ayrıntıdan bahsedelim. Eğer tüm kartlar seçeneğini işaretlerseniz tüm kredi kartı ve banka kartlarınız internet alışverişine açılır. Ancak sadece 1 veya birkaç kredi kartı ve bankamatik kartınızı açmak istiyorsanız tüm kartlar seçeneğini boş bırakarak, sadece hangi kartları internet alışverişine açacaksanız onu onaylayın. Örnek olarak;

 

 

Sonrasında gelen ekranda da sadece Onay demeniz yeterli. Hepsi bu kadar. Ancak unutmayın ki şuan açık olan kredi kartlarınız için de bu işlemi yapmak zorundasınız.

4.Akbank Mobil Bankacılık ile;

Akbank Direkt Mobile girdiğinizde ara yüz ekranında kredi kartınızı göreceksiniz. Kredi kartınızın üzerinde tıkladığınızda gelen sayfanın en alt sağ kısımda Fazlası seçeneği çıkacak ve oraya tıklamanız gerekiyor. Yeni gelen menünün en altında Kart Ayarlarını göreceksiniz. Burayı da tıkladığınızda Yurt Dışı/İnternet Ayarları karşınıza çıkacak. Bu sekmeye girdiğinizde artık alışveriş için onay verebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız seçeneklerden herhangi birini kullanarak sizlerde kolayca Akbank kredi kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz. 31 Aralık 2017 tarihine kadar bu işlemi yapmanız gerektiğini unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu