Pratik Bilgiler

PTT Çalışma Saatleri ve Günleri

PTT Çalışma Saatleri ve Günleri 2017

1840 yılında ilk defa temelleri atılan, ilk olarak da 1901 yılı itibari ile havale (para transferi) işlemlerine başlayan PTT, her geçen gün işlem çeşitliliği ve verdiği hizmet genişliği ile ön plana çıkan ender Kamu İktisadi Teşebbüs (KİT) lerinden biridir. Verdiği hizmetlerle birçok konuda vatandaşlara yardım eden PTT için, ülkemizin parlayan yıldızı yorumunu yapsak hiçte abartı olmaz. PTT şubelerinden yapacağınız işlemleri sıralayacak olursak;

Posta hizmetleri, tebligat, telgraf, kayıtlı elektronik posta, HGS, havale işlemleri yapabileceğiniz gibi ayrıca bankalarla ilgili olarak;

Kredi Kartı ödemeleri, nakit yatırma ve ödeme işlemleri, para transferi, bireysel kredi ödemeleri, ptt kredi işlemleri, aracılık ve efektif işlemler gibi birçok alanda işlemler yapabilirsiniz.

Böylesine geniş hizmet ağından dolayı da vatandaşlar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Ancak PTT şubesine gitmeden önce PTT Çalışma saatleri ve günlerini bilmeniz gerekiyor. Bizlerde siz değerli ziyaretçilerimiz için bu yazımızda PTT çalışma saatleri ve günleri ile birlikte PTT kaça kadar açık gibi tüm detayları aktararak sizi bilgilendireceğiz.

Öncelikle PTT çalışma saatleri ve günleri konusunu işlerken, hafta sonu ve resmi tatiller gibi farklı kategorilerde ele almak daha doğru olacaktır. Bu anlamda birçok kişinin aklında soru işareti olduğundan, konuyu bu şekilde incelemek daha faydalı olacaktır.

PTT Hafta İçi Günlerde Saat Kaça Kadar Açık?

PTT kaça kadar açık diye merak ediyorsanız, PTT’nin hafta içi günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) çalışma saatlerinin standart olduğunu belirtelim. Hafta içi sabah saat 08:30 da açılan PTT şubeleri, akşam saat 16:30’da kapanmaktadır. Yani herhangi bir işlem yapmak istiyorsanız saat 16:30 a kadar halletmeniz gerekiyor. Ancak resmi tatil günlerinde PTT hafta içi de olsa kapalı olacaktır. Resmi tatil günleri PTT çalışma saatleri ve durumu ile ilgili detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

PTT Hafta İçi Öğle Saat Kaçta Kapanıyor?

Her kamu kurumunda ve bankalarda olduğu gibi PTT şubeleri de öğle molasına girmektedir. Hafta içi öğlen PTT şubeleri saat kaçta kapanıyor veya PTT şubeleri öğlen kaça kadar açık diye soracak olursanız mola saati öğlen saat 12:30 dur. Eğer sabah PTT şubelerinden bir işlem yapmak istiyorsanız, öğlen 12:30 a kadar bu işlemi yapmanız gerekiyor. Aksi halde öğleden sonrayı beklemek zorunda kalabilirsiniz.

PTT Hafta İçi Öğleden Sonra Kaçta Açılıyor?

PTT şubelerinden işlem yapmak istiyorsunuz ancak sabah mesaisine yetişemediyseniz, öğleden sonrayı beklemek durumundasınız. PTT hafta içi öğleden sonra saat 13:30 da hizmete tekrar açılıyor.

PTT Hafta Sonu Açık mı?

PTT bir kamu kurumu olduğundan, ülkemizde resmi tatil olarak bilinen Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olacaktır. Ancak Posta İşletme Merkezleri (PİM) Cumartesi günü çalışmaktadır. Bu konuya ayrıca değineceğiz.

Resmi Tatil Günlerinde PTT Şubeleri Açık mı?

Resmi tatil günlerinde PTT şubeleri kapalıdır. PTT’nin hangi resmi günlerde kapalı olduğu ise şu şekildedir;

-1 Ocak Yılbaşı – 1 gün

-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – 1 gün

-1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü – 1 Gün

-19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı – 1 gün

-15 Temmuz Demokrasi Bayramı  – 1 gün

-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı – 1,5 gün (28 Ekim’de öğleye kadar açık, öğleden sonra kapalı)

-Ramazan Bayramı – 3,5 gün (Hafta içine denk gelirse Arife günü öğleden önce açık, öğleden sonra kapalı)

-Kurban Bayramı – 4,5 gün (Hafta içine denk gelirse Arife günü öğleden önce açık, öğleden sonra kapalı)

PTT Cumartesi Günü Açık mı?

PTT şubeleri cumartesi günü kapalıdır. Açık olan birimler yüzünden vatandaşlar arasında PTT cumartesi günleri açık gibi bir izlenim oluşmaktadır. Ancak PTT ye bağlı bir birim olan Posta İşleme Merkezi ve PTT Kargo Dağıtım cumartesi günü öğleye kadar çalışmaktadır. Fakat PTT Cumartesi günü kapalıdır ve herhangi bir işlem yapılamamaktadır.

Bu yazımızda PTT kaça kadar açık ve PTT Çalışma saatleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Aklınıza takılan her türlü soru için yorum kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu