Pratik Bilgiler

Haftasonu Havale ve EFT Yapılır mı 2017

Hafta sonu veya tatil günlerinde havale ve eft yapılıp yapılmayacağını birçok kullanıcı merak ediyor. Ciddi oranda tartışılan ve birçok kişinin tam manası ile bilemediği bu konu hakkında ki tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Özellikle tüketicilerin en çok karıştırdığı havale ve eft, her ikisi de para transferi olsa da birbirinden farklıdır. Öncelikle bu farkın ne olduğunu açıklamakta fayda var.

Havale; bir banka üzerinden aynı bankanın farklı bir hesabına gönderilmek suretiyle yapılan para transferi işlemine denir. Gönderilen hesaptaki şube ve hesap sahibi fark etmeksizin aynı banka olduğu sürece yapılan bu transfer havale olarak adlandırılır. Havale işleminin gerçekleşmesi için herhangi bir onaya ihtiyaç yoktur, tamamı ile otonom bir sistemdir. Havale yapmak için bankanızın şubesine gidebileceğiniz gibi, internet bankacılığınızdan ve mobil bankacılığınızdan da havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak şunu hatırlatmakta fayda var; şubenizden yapacağınız havale işlemleri için belli bir ücret alınır. Hatta hesap sahibi siz olsanız bile yine de bu ücret alınır. Fakat internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanıyorsanız bu işlem ücretsizdir. Bu nedenle havale işleminizi bu yöntemlerden birini kullanarak yapınız.

EFT ise; bir banka hesabı üzerinden başka bir banka hesabına yapılan para transfer işlemine denir. Havale den farkı gönderilen paranın farklı bir banka hesabına aktarılması. Hatta kendi adınıza farklı bir bankada hesabınız varsa ve para transferi yaparsanız bu işlem de EFT olmuş olur. EFT işleminin gerçekleşmesi için gönderilen paranın karşı tarafta sistem tarafından onaylanması gerekir.

EFT yapmak için banka şubesine gidebileceğiniz gibi, internet ve mobil bankacılık üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Banka şubesinde yapacağınız EFT işlemi için banka ücret talep edecektir. Her ne kadar internet ve mobil bankacılık yardımıyla yapılan EFT’ler de ücret alınsa da, bu tutar şubenin aldığı ücretten çok daha düşük olacaktır. Ayrıca bankalar maaş müşterileri için EFT ücreti almayabilir. Bu tamamen banka insiyatifine kalmış bir durum.

Havale ve EFT arasında ki farkları böylelikle anlatmış olduk. Şimdi asıl konuya gelelim ve haftasonu Havale ve EFT yapılır mı sorusunu cevaplayalım.

Haftasonu Havale ve EFT Yapılır mı 2017

Havale işlemi otonom bir para transferi olduğundan mesai saati veya tatil günleri farketmiyor. 7/24 havale yapabilirsiniz. Tatil günlerinde ve haftasonu havale yapılabiliyor.

Ancak konu EFT yapmak olunca durum biraz farklı. EFT hafta sonları yapılır mı diye soracak olursanız cevabımız hayır olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi EFT işleminin gerçekleşmesi için transfer yapılan bankanın onay vermesi gerekir. Böyle bir işlem de ancak mesai saatleri içinde geçerlidir. Peki Hafta sonları EFT yapılmaz mı; yapılabilir. Fakat karşı tarafın hesabına para aktarılmaz. Transfer işlemi bir sonraki iş gününün mesai saatinin başlaması ile gerçekleşir. Yani özetle hafta sonu EFT yapılmaz, Havale yapılır.

Bu yazımızda hafta sonları havale ve EFT yapılır mı sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Her türlü sorunuzu yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu