Blog

Acil Krediye İhtiyacım Var

Yine bir blog yazımla karşınızdayım. Amacım acil krediye ihtiyacım var diyen kişilerin sorunlarına ortak olmak ve neler yapılabilirle ilgili ipuçları vermek. Bundan önceki yazılarımda nasıl ki gerçekleri tüm çıplaklığıyla yazdıysam, bu yazımda ve bundan sonra yazacağım yazılarda da yine aynı yolda devam edeceğim. Eğer acil krediye ihtiyacım var diyorsanız ve arayış içindeyseniz mutlaka yazımın devamını okuyun.

Öncelikle belirtmek isterim ki internet ortamında kredi veya para bulma şansınız, çölde kırçiçeği bulma şansınızla neredeyse aynı. Bu konu ile ilgili biraz araştırma yaptığınızda zaten bir dünya web sitesi ile karşılaşacaksınız ve hemen hemen hepsinin içeriği aynıdır. Bu konuya ayrı değineceğim zaten, öncesinde neden acil krediye ihtiyacım var diyoruz biraz bunu inceleyelim.

Para, her insanın ihtiyaç duyduğu, olmazsa olmazlardan biri artık. İlk parayı bulan Lidyalılardan bugüne kadar bu ihtiyaç hiç değişmedi. Takvimler farklı yılları gösterse de, insanoğlunun gereksinimleri hep artış göstermiştir. Her ne kadar parayı edinme şekilleri değişik olsa da, ihtiyaç kelimesi hep ilk gündem maddemiz.

Günümüzde yaşamın zor olduğu, gider kalemlerinin hep artış eğiliminde olduğu bir ortamda akılda hangi kelimenin ilk belirdiğini tekrar yazmama gerek yok. Zaten bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen bu kelimenin karşılığını nereden bulacağınızı arıyorsunuz. Evet neden acil krediye ihtiyacım var diyoruz. Başlayalım.

Acil Krediye İhtiyacım Var

Kimi insan yeni bir ev almak için, kimi halk tabiriyle ayağını yerden kesecek (eski dilde oturgaçlı götürgeç) 4 tekerli, dikiz aynalı bir arabaya sahip olmak için, kimi de mevcut olan borçlarını kapatıp biraz rahat etmek için paraya ihtiyaç duyuyor. Böyle bir durumda tabi ki istisnasız para bulunabilecek tek yer bankalardır. Ancak kredi çekmek için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Bunlardan biri sgk kaydı, bir diğeri ise kredi notudur.

SGK kaydı olmayan bir tüketici, bankalara gelirini ispatlayamadığı için kredi kullanması bir hayli zor. Çünkü bankalar genellikle kredi verirken müşterisine şunu söyler “tamam ben sana kredi vereceğim ama bunu bana ödeyebileceğini ispat etmen gerekiyor”. Çünkü SGK kaydınız sizin çalıştığınızı, dolayısıyla maaş aldığınızı gösteren önemli bir unsurdur. Eğer SGK kaydınız yoksa ve başka bir geliriniz varsa bunu belirtmeniz gerekir. Mesela kira geliri veya vadeli mevduat hesabınız gibi. Kısacası bankalardan kredi kullanabilmenin ilk şartı gelir belgeniz.

Geliriniz var ve bunu belgelediniz, üzgünüm ama kredi çekmek için bu tek başına yeterli değil. Şimdi sıra geldi ikinci kriter olan kredi notuna. Eğer kredi notunuz 1100 puan ve üzeri ise derin bir oh çekebilirsiniz. Size uygun herhangi bir bankaya giderek rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz.

Ancak birçok tüketici gelirini belgelese de kredi notu düşük olduğundan bankalardan kredi kullanamıyor. Sizde muhtemelen bu yazıyı okuyorsanız aynı durumun içindesiniz. Araştırma yapmadan önce;

-Eşi-dostu yokladınız,

-Kredi kartından nakit avans denediniz,

-Son çare kredili mevduat hesabınıza baktınız ama nafile.

Şimdi sıra geldi sanal ortama. Facebook ve Google’de ki arama çubuklarına acil krediye ihtiyacım var dediniz ve birçok sonuçla karşılaştınız. Şimdi yapmanız gereken, mause imlecini sağ üst köşeye doğru yaklaştırarak bir an önce X işaretine tıklamak. Hatta bilgisayarınızı biraz kapatın, en azından size elektrik tasarrufu sağlayacak ve belki de dolandırılmaktan kurtulacaksınız.

Dolandırılmak konusuna biraz hızlı bir giriş yaptım ama mutlaka konu buraya gelecekti ben istemesem de. Daha önce yazmış olduğum gerçekten senetle kredi veren var mı konulu yazımda bu soruna fazlasıyla parmak basmıştım. Yine de kısaca değinecek olursam, internet ortamında size senetle para veya kredi vereceğini söyleyen (daha doğrusu iddia eden) birçok kişi ile karşılaşacaksınız. Ancak bu hayır sahibi arkadaşlar sizin sorununuzu çözmek için öncelikle sizden dosya masrafı, noter gideri, pul parası, eğer kurye gönderecekse kuryenin yol, yemek, sigara ve bilumum ihtiyaçları gibi gerçek (?) masrafları için sizden bir miktar ücret talep edecekler. Ancak sıkı bir pazarlık yaparsanız, bu sıcakkanlı ve hayırsever arkadaşlar, en azından kuryenin sigara masrafını sizden almayacaklar.

Hala böyle bir berbat dolandırma girişiminde bulunup ta kendilerine para gönderebilecek birkaç arkadaş bulabiliyorlarsa ayrıca da tebrik etmek lazım. Hatta gerçek bir tersine maharet isteyen bu hamle karşısında susmak en mantıklısı. Şimdi şapkamı çıkarttım, önüme koydum ve ona bakarak bu arkadaşlara saygı gönderiyorum.

İstedikleri parayı gönderdiğinizde zaten bir para veya kredi alamayacaksınız. Dolandırılacağınızı ayrıca belirtmeme gerek yok sanırım. Hatta bazı yerlerde (hangi mecra olduğu bana kalsın), sıkıntınızı yazdığınızda size para bulacak kişilerle tanışma fırsatı bulabileceğinizi belirten aracı yerlerde var. Hatta aynı mecralar, finansal sıkıntı yaşayanların sıkıntılarını belirtmesi halinde bankalara bildirdiklerini, bankaların da uygun gördüğü kişilere dönüş yaptığını iddia edenler bile var.  Zaten ülkemizde ki hayırseverler ve bankalar tek tek bu mecraları dolaşıyor ve “kimin ne sıkıntısı var acaba” diyerek az da olsa hayır yapacağı kişileri arıyor. Bence yazmanıza bile gerek yok. Çünkü ben daha buralardan kimsenin sıkıntısını giderdiğini görmedim, ömrüm yeterse görmeyeceğim de.

Peki acil krediye ihtiyacım var ne yapmalıyım?

Açık konuşmak gerekirse, yapmanız gereken öncelikle sosyal medyadan ve sanal ortamdan uzak durun. Böyle durumlarda para ve kredi bulabileceğiniz tek yerin istisnasız bankalar olacağını aklınızdan çıkarmayın. Bir geliriniz varsa ve kredi notunuz düşük olduğu için kredi alamıyorsanız, kredi notu yükseltme tekniklerini uygulayın ve biraz sabredin. Bankalara olan ödemelerinizi zamanında yatırdığınız takdirde kredi notunuzda ciddi yükselişler kaydedeceğinizi göreceksiniz. Ancak ihtiyaçlarınız acil değilse bir süre erteleyin. Unutmayın ki bilinçsiz çekilen krediler sizi ileride fazlasıyla zorlayacaktır.

Bu yazımızda tüketicilerin sorunlarına çözüm bulmaya çalıştık. “O kadar okuduk ama bir çözüm bulamadın” diye bana haklı olarak hayıflanabilirsiniz. Başta da belirttiğim gibi, her zaman doğruları yazmak zorundayım. Üzgünüm ama şu cümleyi tekrar kurmak durumundayım; Kesinlikle internetten para ve kredi bulamazsınız.

Bir daha ki blog yazımda görüşmek üzere hoşça kalın, dertsiz kalın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu