BlogKredi NotuKrediler

Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Alabilirim

Yeni ve taptaze bir blog yazımla karşınızdayım. Blog tarzında yazmamın nedeni ise sadece teknik kısımlar ile alakalı değil, kredi notum düşük nasıl kredi alabilirim diyenler için bazı tavsiyelerim de olacak. İki temel öğenin harmanlanması sonucu oluşan bu blog yazımın sonunda, emin olun ki bankaya gitmeden kredi alıp alamayacağınızı öğrenebileceksiniz. Evet hazırsanız başlıyorum.

Her ne kadar gelirimiz olsa da veya maaşlı bir işte çalışsak ta, bazen ihtiyaçlar için kazandığımızdan fazlasına gereksinim duyabiliyoruz. Yapılan araştırmalar sonucu en çok kullanılan kredi türü ihtiyaç kredisi olarak kayıtlara geçiyor. Nedeni ise birçok alanda ki ihtiyaçlara yönelik olması.

Eğer sizde kredi notum düşük nasıl kredi alabilirim diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Öncelikle belirtmemiz gereken bir konu var ki oda; kredi notu düşük olan kişilerin bazı  durumlarda kredi çekmesi mümkün. Ama asıl incelememiz gereken ise “kredi notu düşük kişi” tanımının ne olduğu. Öncelikle bu tanıma bir göz atalım.

Yukarıda ki tabloyu değerlendirecek olursak “kredi notu düşük kişi” profilini 3 gruba ayırabiliriz.

*Eğer kredi notunuz 0-699 puan aralığında olan ve “en riskli” olarak değerlendirilen grupta iseniz, hangi şartları taşıyor olursanız olun, üzülerek söylüyorum ki hiçbir bankadan kredi kullanmanız mümkün değil. Puanınızın bu seviyelerde olması demek; ya idari bir takibe girmişsiniz veya kredi ve kredi kartı ödemelerinizde 2 ay ve üzeri gecikmeler mevcut. Kredi notum düşük nasıl kredi alabilirim diyorsanız ve bu gruptaysanız, yapmanız gereken hiçbir bankaya kredi başvurusunda bulunmayarak, bazı tekniklerle kredi notunuzu yükseltmek. Unutmayın ki her yapılan kredi başvurusu ve verilen ret cevabı kredi notunuzda ciddi düşüşlere sebep olacaktır. Kredi notu yükseltme teknikleri ile ilgili bilginiz yoksa, daha önce yazmış olduğumuz kredi notu yükseltme teknikleri başlıklı yazımızı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konuyla ilgili sunacağımız yöntemler daha çok “orta riskli” ve “az riskli” diye tabir edilen gruplar için geçerlidir.

*Not aralığınız 700-1099 puan ise bankalar genellikle teminat veya kefil karşılığında kredi veriyor. Burada unutulmaması gereken ise her bankanın kredi politikaları farklılık göstereceğinden, kimi banka kefil veya teminat isterken, bazı bankalar bu şartları taşıyor olsanız da kredi vermeyebilir. Bu tamamı ile banka insiyatifinde olan bir durum. Bu puan aralığında iseniz bir bankadan kredi kullanamadıysanız üzülmeyin, bu puan aralığı için gerekli şartlar dahilinde kredi alabileceğiniz bir banka mutlaka olacaktır. Burada ki ince nokta sürekli bankalara başvuruda bulunmamak. Görüştüğünüz banka yetkilisine size kredi çıkıp çıkmayacağını sözlü olarak söylemesini, başvuru yapmadan önce talep edebilirsiniz. Böylelikle ret yeme olasılığını minimuma indirmiş olacaksınız.

*Kredi notunuz 1100-1499 aralığında olan “az riskli” grupta iseniz çok endişelenmenize gerek yok. Gruplama içerisinde “riskli” kelimesi geçmesi sizi ürkütmesin. Birçok banka bu puan aralığında olan müşterilerine, çok yüksek tutarlar hariç kredi veriyor. Ayrıca bu puan aralığı aynı zamanda ülkemizin de puan ortalamasıdır. Yani Türkiye’de ki birçok kişinin puan ortalaması bu aralıktadır.

Kredi notu düşük kişilerin uygulayabileceği yöntemler;

-Teminat gösterebilir

-Kefil gösterebilir

-Gelire göre düşük oranlı kredi kullanabilir.

Şimdi bunları biraz daha açıklayalım. (Sonuçta bu yazıyı okuyorsanız sizin de kredi notunuz düşük ve kredi kullanmak istiyorsunuz. O zaman yapılacaklarla ilgili her şeye açıklık getirmek doğru olacaktır)

1-Teminat Gösterilmesi

Kredi başvurusunda bulunurken teminat gösterilmesi, kredinin ödenmediği zaman tutarın geri alınabilmesi ve buna bağlı olarak kredinin ödenmeme riskini azaltması nedeniyle onaylanma ihtimalini yükseltir. Tabi teminat olarak göstereceğiniz taşınır veya taşınmazların krediye uygun olması gerekiyor.

Taşınmaz malların krediye uygun olup olmadığını, bankalar eksper göndererek belirliyor. Uzman kişinin verdiği rapora göre krediye uygun olup olmadığı ve fiyatı belirlenir.

Teminat olarak gösterilecek taşınmazlarda aranan şartlar

-Teminat konut ise tapu niteliğinde “mesken” olarak geçmeli.

-Teminat işyeri ise kat mülkiyeti ve irtifakına sahip olmalı.

-Teminat gösterilecek menkulde, plan ve projeye aykırı ek yapılar olmamalı.

-Teminat birden fazla kişinin üzerine kayıtlı ise tüm hak sahiplerinin ipotek işlemleri için vekalet vermesi gereklidir.

-Tüm hak sahibi ve eşleri ipotek için yasal izin vermelidir. Aksi takdirde ipotek kabul edilmez.

-Eğer ipotek olarak gösterilen taşınmaz yeni yapı ise en az %80’i tamamlanmış olmalıdır.

2-Kefil Gösterilmesi

Kefil olarak gösterilecek kişi, bir anlamda kredi ödenmediğinde ödemeyi kabul etmiş sayıldığından, kredinin ödenmeme riskini de ortadan kaldırmaktadır. Yine teminatta da olduğu gibi kefil gösterilecek kişinin bazı şartları taşıyor olması gerekiyor.

Kefil olarak gösterilecek kişide aranan şartlar

-Öncelikle kredi notunun makul seviyelerde olması.

-SGK kaydının olması.

-Eğer kefil olacak kişi evli ise eş muvafakatnamesinin olması, yani eş rızasının da olması gerekiyor.

Bu saydığımız şartlar genellikle bankaların kefil olacak kişide aradığı şartlardır. Ancak bazı bankalar kefil için özel şartlarda arayabilir. Örneğin kefilin memur olması gibi.

3-Gelire göre düşük kredi kullanılması

Geliri yüksek olan kişilerin düşük tutarlı kredi talep etmeleri, gelir gider dengesinin gelirden yana olmasından dolayı kredinin onaylanma ihtimalini yükseltir. Bunun için kayıt altına alınabilen tüm gelir ve ek gelirlerinizi göstermeniz, hatta hane halkında geliri olan varsa onu da göstermeniz sizi bir adım öne taşıyacaktır. Özellikle bankaların ara ara yaptığı düşük tutarlı kredi kampanyalarına başvurmanız, kredinizin onaylanma ihtimalini daha da yükseltecektir.

Bu seçeneğin bir diğer faydası ise, ödemeleri düzenli yaptığınız takdirde, kredi notunuzun da aynı oranda yükselişe geçmesi. Kredi notunun hesaplanmasında ki en büyük etkenlerden birinin de, düzenli ödemeler olduğunu unutmayın.

Geliri düşük olanlar ING Bank özel ihtiyaç kredisini deneyebilirler. Şu konuyu incelemenizi öneririm; http://www.isvepara.net/ing-bank-aninda-hizli-ihtiyac-kredisi/

Sanırım aklınızda ki kredi notum düşük nasıl kredi alabilirim sorusunun cevabını böylelikle vermiş olduk. Merak ettiklerinizi veya her türlü sorunuzu aşağıda ki yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin. Şimdilik benden bu kadar. Yüksek kredi notlu günler…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu